UITBREIDING MODELLEN- ZAAL SCHIEDAM 2 zXm rai f1* Bij IHC Gusto heeft men in de modellenzaal een 8 meter lang wandreliëf geplaatst om de bezoekers een indruk te geven wat er zoal bij de Offshore Divi sie kan worden gebouwd en wat reeds is gebouwd. Al gauw bleek dat de bezoekers graag een voorbeeld van het reliëf mee wilden nemen naar huis of bedrijf. De Offshore Divisie heeft daarom een lange folder gemaakt, waarop het reliëf (uiteraard verkleind) ge heel te zien is. Tevens worden in die folder in het kort alle maatschappijen van de Offshore Divisie be schreven met de produkten die zij maken. Wanneer wij het reliëf eens nader bekijken, dan zien wij van links naar rechts: Een éénpuntsmeerboei, waarvan wij de grootste producent in de wereld zijn. Een pijpenlegger, zoals wij er onlangs een aan Rusland hebben ver kocht. Nadat de pijpen aan elkaar gelast zijn laat men de pijpleiding op de zeebodem zakken. De pijpengraaf-installatie die wij hebben ontwikkeld. Door middel van waterstralen spuit men het zand onder de pijp weg, waardoor de pijpleiding stabiel in de zeebodem komt te liggen. Een verdere ontwikkeling van onze éénpunts meerboeien (SBM) is het SBS-systeem. Hierbij is de boei gekoppeld aan een enorme drijvende bak die gevuld kan worden met olie. De produktie van olie kan nu gewoon doorgaan zonder dat er een tanker aangekop peld is. De olie wordt b.v. door vaste platforms in zee uit de oliebron opge vangen en dan weer doorgepompt naar een éénpunts meerboei of naar een SBS. 10 Om een vast platform te plaatsen is een grote drijvende kraan nodig, die tenminste 500 ton kan hijsen. Als voorbeeld is de kraan van de Challenger genomen die zelfs 800 ton kan hijsen. Dit driepootseiland is een nieuwe ontwikkeling van Gusto. Moest er vroeger bij een verplaatsing van een booreiland een sleepboot te hulp komen, dit nieuwe eiland kan door middel van zijn speciale constructie en schroeven zichzelf voortbewegen en naar een andere locatie varen. Om de verschillende grenzen betreffende de waterdiepten waarin een booreiland kan werken, aan te geven ziet u dat op het reliëf de waterdiepte steeds groter wordt. Tot waterdiepten van 100 me ter kunnen eilanden gebruikt worden die hun poten op de zeebo dem laten rusten. Als voorbeeld hebben wij hier de Sedneth II ge nomen. Gaat men naar nog dieper water dan is een booreiland nodig dat men gedeeltelijk laat zinken om stabiliteit te verkrijgen en door middel van ankers op z'n plaats wordt gehouden. Voorgaande manier van boren is vrij omslachtig b.v. het verhalen van de zware ankers en kettingen nemen veel tijd in beslag en daarom is het boorschip zoals de Pélican, die wij aan het bouwen zijn, de oplossing. In vorige nummers hebben wij reeds beschrijvin gen gegeven van de mogelijkheden van dit boorschip. Dit is een laatste ontwikkeling van IHC Gusto. Het is een drijvende onderwater opslagplaats voor olie. Boven die opslagplaats heeft men een verblijf voor een bemanning machine- en pompkamer. Het overpompen van de olie gebeurt echter weer volgens het sys teem van onze éénpunts meerboeien. De opslagplaats heeft een inhoud voor 60.000.000 liter olie. De Cowrie One een booreiland speciaal ontworpen voor werkzaam heden in smalle kreken en moerasgebieden. Een raffinaderij waarover men bij Gusto Staalbouw kan meepraten. Gusto Staalbouw heeft immers verschillende raffinaderijen gebouwd. Het lopend hefeiland. Dit eiland is speciaal ontworpen voor ondiep water, zoals de branding van de zee waar geen bakken met kranen kunnen komen. 4 Het werkschip Installer I waarmee men offshore werkzaamheden ver richt, voornamelijk het installeren van éénpuntsmeerboeien. *y. I «I 1

Het Zeskant | 1971 | | pagina 10