1 Veel IHC op twee-in-één boot Wie zich op de 22e juli in of bij Rotter dam de ogen uitwreef denkende, waarom zie ik dubbel, hoeft niet bang te zijn. Hij zag twee schepen en toch één schip, de Gloria Siderum. Twee kustvaarders wer den hecht aaneen gesmeed om als een soort catamaran voortaan verenigd door het scheepsleven te gaan. De twee-een heid kreeg één extra forse laadboom en is dus bij uitstek geschikt voor het uit voeren van zware transportklussen. Eind juli werd de Gloria Siderum aan dek volgepakt met grote stukken. Behalve een destilleerkolommetje waren dat een SBM olieboei en een Beaver King zuiger. De SBM werd naar Lybië gebracht. De zuiger was bestemd voor Roemenië en werd gelost in Braila, in het deltagebied van de Donau aan de Zwarte Zee. De Beaver King, waarvoor in Roemenië zelf de zijpontons worden gebouwd, is een bijzondere „Bever". De zuiger heeft geen persleiding, maar wel een bakken- laadinrichting en is bestemd voor de grindwinning in de Donau. Per trein naar Griekenland Begin augustus werd er weer eens een Beaver per trein „verscheept". Het was de Master Evros, bestemd voor een Griekse aannemer. De zuiger kreeg de naam van het riviertje, dat de natuurlijke grens vormt tussen Griekenland en Bul garije. Om de Evros beter bevaarbaar te maken gaat de gelijknamige zuiger er baggeren. Omdat ze bij IHC De Klop geen spooraansluiting hebben, ging de Beaver per schip naar Rotterdam, waar de stukken op een aantal spoorwagons werden overgeladen. Foto 1 Drie boegen, twee kustvaarders, één schip Foto 2 Nog een blik op de Gloria Side rum, met dwars aan dek - de Beaver King. Foto 3 Van water naar railtransport. 152

Het Zeskant | 1971 | | pagina 4