MET HEFEILAND Het materieel, waarmee baggerwerken worden uitgevoerd, kan ruwweg worden onderverdeeld in: sleepzuigers, cutterzuigers, emmermolens, lepelbaggers, grijperbaggers en winzuigers. Elk type is geschikt voor bepaalde specifieke taken. Behalve de sleepzuigers zijn het stationair werkende vaartuigen, verankerd aan draden, ankers en spuds, met behulp waarvan het bagger- vaartuig zich verplaatst. In zeegang of in deining kan dit moei lijkheden geven. regelmatig moeten verplaatsen om te kunnen blijven baggeren. Dat kan door toepassing van het door de Offshore Divisie ge patenteerde systeem van rotorpalen. Met behulp daarvan kan het eiland "verstappen" over de zeebodem. Bij het ontwerpen van zo'n hefeiland stond onze constructeurs voor ogen een werktuig waarmee in zeegang of deining een goede produktie kan worden bereikt waarmee op grote zeediepte een behoorlijke concentratie kan worden behaald waarmee in zeer harde grondsoorten kan worden gewerkt dat geen al te grote investering vergt. Staan en lopen Om met een stationair, drijvend werktuig in zeegang een goede produktie te behalen, moet dit vaartuig in de snede blijven. Dit is eigenlijk alleen goed mogelijk bij gebruik van spuds. De golf hoogte waarbij met spuds gewerkt kan worden is echter zeer beperkt. Hetzelfde geldt voor een aan draden en ankers op de plaats gehouden baggerwerktuig. Bij golven hoger dan 1 me ter ontstaan onaanvaardbare schokken op de ladder en neemt de produktie sterk af. Om tóch op zee te kunnen baggeren an ders dan met een sleepzuiger, werd gekeken naar de mogelijk heden, die een verplaatsbaar hefeiland zou bieden. Zulke hef- eilanden worden in de olieindustrie veel gebruikt voor het doen van boringen in de zeebodem. Zo'n hefeiland staat dan lange tijd op één plaats. Een "baggerend hefeiland" zal zich echter 154

Het Zeskant | 1971 | | pagina 6