BAGGEREN IN ZEEGANG MET DE IHC-CARAVAN ER OP UIT! Harde grond Het steeds groter worden van zeeschepen, vooral tankers en bulkcarriers, vereist steeds grotere diepten van haventoegangen en havens. Dat betekent dat men veel vaker dan vroeger in har dere grondlagen moet werken. Vaak is dit rots in overgangstoe stand, gescheurd of gebarsten met geringe binding, die zich gemakkelijk laat splijten. Voorts vindt men verharde afzettin gen, b.v. zandsteen, lei- en kalksteen, koraal en mergel. De hardste grondsoorten, zoals granietrots, worden verwijderd door boren, springen, opbaggeren en afvoeren. Sommige soorten kunnen direct gebaggerd worden met behulp van een lepelbag- ger of daarvoor geschikt gemaakte emmermolen of cutterzuiger. Voor het breken van rots gebruikt men rotsbrekers, die hetzij met een valbeitel, hetzij met een pneumatische beitel werken. Het spreekt vanzelf, dat bij deze methoden (springen of breken, opscheppen) slechts een lage produktie behaald kan worden. Een veel betere produktie in rotsgrond is met een cutterzuiger te behalen directe afvoer door een persleiding! mits men voorzieningen treft om de grote cutterslijtage op te vangen. Ook in storm Het ontwerp van een dergelijk cutterhefeiland wordt hoofdzake lijk bepaald door de zuigdiepte. In dit geval zijn de constructeurs uitgegaan van een zuigdiepte van 25 meter onder de zeespiegel. Om zoveel mogelijk werkbare dagen te halen is het cutterhef eiland geschikt om te blijven doorbaggeren tot in weersomstan digheden met golfhoogten tot 3 meter en windkracht 7 (Beau fort). In zwaar weer (orkaan) kan het eiland op z'n zes poten en met opgehaalde ladder rustig blijven staan! De afvoer van de opgebaggerde grond kan op twee manieren geschieden: door een drijvende leiding of via bakken, die langszij geladen worden. Voor het afmeren van de bakken, is een spe ciale constructie bedacht, waarmee voorkomen wordt, dat de in zeegang schommelende bak tegen het hefeiland botst en on toelaatbare krachten erop zou uitoefenen. Twee dieselmotoren met een totaal vermogen van 1700 pk zor gen voor de energievoorziening aan boord. Twee benen, zes poten Het cutterhefeiland bestaat uit een L-vormig ponton, dat op drie paalrotors staat. Elke paalrotor heeft 2 palen. Met behulp hiervan kan het eiland "verstappen". In het ponton bevinden zich de machinekamer, werkplaats, bunkers en accommodatie, Elk "been" van het eiland bestaat uit een ponton van ongeveer 30 m lang en 7 m breed. De cutterladder wordt tijdens het bag geren tussen beide "benen" van het ponton heen en weer be wogen. Halverwege bevindt zich de baggerpomp en de cutteraandrijving. Het bovenste gedeelte van de ladder is een gesloten construc tie, zodat men erin kan afdalen tot in de pompkamer. Ook wan neer er wordt gebaggerd. Snel cutter verwisselen Omdat er gerekend wordt op baggeren in harde grond, is het zaak om het verwisselen van de cutter zo snel en efficiënt mo gelijk te doen geschieden. Voor dat doel werd een speciaal wa gentje ontworpen, dat op rails over de cutterladder rijdt. Het brengt de nieuwe cutter en haalt de oude op. In de werkplaats wordt de afgesleten cutter opgelast. Met behulp van dit wagen tje duurt het cutter verwisselen nog geen zes minuten. Er zijn slechts twee man voor nodig. Het ontwerp van het cutterhefeiland kan worden aangepast aan speciale omstandigheden wat betreft zuigdiepte, grondsoort, ca paciteit, zee- en weersgesteldheid, afvoermogelijkheden, trans port over zee, etc. Een model van het cutterhefeiland zal te zien zijn op onze stand op de tentoonstelling "Europort '71". Onze fotografen hebben immer hun camera's „schietklaar" en zo werd onlangs bij IHC Gusto dit plaatje geschoten. Het ziet er erg vakantie-achtig uit, maar met de IHC-caravan er op uit be tekent voor de afdeling Kwaliteitscontrole toch wat anders dan „rieleksen" in de vrije natuur. Niet voor niets zitten er geen ramen in deze caravan. Het is een donkere-kamer-op-wielen. De heer Van der Vlies en zijn assisten ten rijden er zo nodig het hele land mee door om bij IHC- en andere bedrijven röntgenfoto's te maken van staalconstructies. In de caravan kunnen de foto's ontwikkeld worden. Als u de combinatie dus ergens tegenkomt, weet u wie of wat! 155

Het Zeskant | 1971 | | pagina 7