.„ósör« 480 PAARDEKRACHTEN PER CILINDER Bij Smit Bolnes is op 13 oktober jl. de nieuwe 12-cylinder proefmotor op de testbank in bedrijf gesteld. Een feit, belang rijk genoeg om er even bij stil te staan. Dat deed men dan ook in Zierikzee. In een toespraak vergeleek de heer Drs. G. W. Dreyer de inbe- drijfstelling met de tewaterlating van een schip. Bij beide evene menten is er vreugde over het bereikte resultaat, maar ook lig gen er nog een aantal onzekerheden in het verschiet. Hoe zal het schip, hoe zal de motor zich in de praktijk gedragen? Op de dag van de tewaterlating, of op de dag van de ingebruikstelling worden deze onzekerheden echter even opzij gezet en viert men datgene wat reeds bereikt werd. Met dankbaarheid memoreerde de heer Dreyer degene die dit produkt, deze nieuwe motor, in eerste instantie heeft opgezet, wijlen ir. W. M. Burck. Het was geen geringe prestatie om de motor in een recordtijd af te bouwen. De heer Dreyer dankte iedereen, die daaraan z'n steentje had bijgedragen. Hij deed een beroep op alle mede werkers om bij de volgende werkzaamheden aan de motor alle zeilen bij te zetten, zodat de proeven zó verlopen, dat op de Europort tentoonstelling de resultaten bekend konden worden gemaakt. En van dat ogenblik af ook de verdere verkooptech niek bepaald kan worden. Na de toespraak van de heer Dreyer hieven allen het glas op een goede toekomst voor de nieuwe motor. Meteen ging men daarna aan de slag om het uiteindelijke doel: 480 pk per cilinder, te kunnen waarmaken. En het lukte! Op de tentoonstelling „Euro port '71" kon belangrijk nieuws van de verbeterde Smit-Bolnes motor openbaar worden gemaakt. EEN BEETJE TECHNIEK Voor degenen onder ons, die niet opzien tegen een beetje tech niek, volgen hier wat bijzonderheden over de nieuwe Smit-Bol nes motor. Deze motor in de medium speed range kreeg de type aanduiding 300 HDK. Het is eigenlijk een herzien ontwerp van de bestaande tweetakt kruishoofd motor type HD, met een bo ring van 300 mm en een slag van 550 mm. Het belangrijkste aspect van het nieuwe ontwerp is dat het mo gelijk zal zijn een pe van 15 kg/cm2 te bereiken. Voor een twee- takt motor mag dit uitzonderlijk hoog genoemd worden. De motor kan dan, in combinatie met een tot 375 omw/min ver hoogd toerental, een vermogen bereiken van 480 pk per cilinder. Dat deze drastische vermogensvergroting mogelijk is zonder verhoging van de thermische belasting, is te danken aan het feit, dat de hoeveelheid spoellucht ongeveer evenredig is ver groot. De spoellucht wordt na de spoelpomp nogmaals gekoeld. Door tevens gebruik te maken van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van drukvulgroepen kan gewerkt worden met ho gere spoeldrukken en lagere spoellucht-temperaturen. Daardoor is bij het begin van de compressieslag zoveel meer gewicht aan lucht in de cilinder beschikbaar voor de verbranding van zo veel meer brandstof, dat zonder verhoging van de onderdeeltempe- raturen de genoemde vermogensverhoging verwerkelijkt kan worden. Dit gaat gepaard met een sterke verhoging van com- pressiedruk en verbrandingsdruk, resp. tot 100 kg/cm2 en 125 kg/cm2. Hoewel met het oog op deze verhoogde drukken de di verse delen van de motor versterkt moesten worden zoals 168

Het Zeskant | 1971 | | pagina 4