ER STAAT IHC DE KLOP OP frame en drijfwerk is het toch mogelijk geweest de cilinder afstand gelijk te houden. De nieuwe motor kan worden gebruikt voor schroefaandrijving of pompaandrijving via een tandwielkast of voor generatoraandrijving. Het is ook mogelijk de motor te ge bruiken voor directe schroefaandrijving op 250 omw/min. Bij dit lagere toerental is een iets hogere pe mogelijk dan bij het hogere. Het 12-cilinder V prototype heeft al laten zien dat bij 250 omw/ min een pe van 15 kg/cm2 ruim haalbaar is, en wel met een brandstofverbruik van 156-158 gram epk uur. De motor is leverbaar in lijn-uitvoering met 5 t/m 10 cilinders en in V-uitvoering met 10 t/m 20 cilinders. Opvallend aan het uiter lijk zijn bij de V-motor de vergrote luchtkanalen aan de zijkan ten en de hoger geplaatste uitlaatreceiver (voor montage van de secundaire luchtkoelers) en bij de lijnmotor de kast met de se cundaire luchtkoelers onder de uitlaatreceiver. Wie nu het kantoorgebouw van IHC DE KLOP binnentreedt, zal zich verwonderd afvragen: hoe is het mogelijk dat men er in geslaagd is er zo'n leuk geheel van te maken. Wij zouden er een uitgebreide omschrij ving aan kunnen wijden, maar wij hebben gemeend dat een paar foto's er beter toe bijdragen u een indruk te geven hoe het geworden is. Op de rechter foto ziet u de gemoderni seerde hal, met op de achtergrond de re ceptie, die eveneens aan de eisen des tijds werd aangepast. Links is nog juist het tegeltableau zichtbaar, het geschenk van het personeel bij het 25-jarig bestaan van wat toen nog zonder meer De Klop heette. Op de linker foto dezelfde hal, nu gezien vanuit de receptie, waar niet alleen de re ceptioniste, maar ook de telefoniste hun werk verrichten. 169

Het Zeskant | 1971 | | pagina 5