DE LOZE GUSTO VISSERTJES Met bar en boos weer verzameld in Hellevoetsluis om 7.30 uur. Vertrokken om 7.50 uur zonder enkele mensen, die zich wel had den opgegeven, doch niet verschenen. Wel nog een opstapper in Stellendam, een in het buitenland wo nende tekenaar, die van het oponthoud in de Haringvlietsluizen gebruik maakte om aan boord te komen. Hij kleunde wel de kof fie mis, die we in Hellevoetsluis kregen bij het aan boord komen. Eenmaal geschut in de sluizen was het tijdstip van "pilletjes" in nemen voorbij, want er stond, wat men noemt, een stevige bries. Die zorgde er wel voor dat de regen ophield met ons in het ver blijf te houden. Na circa een uur varen waren er toch enkelen die het verblijf uit moesten in verband met de iets eerder gepresenteerde snert, die zich niet rustig wilde houden bij een toch wel stevige deining. Na de vermaning dat een ware dierenvriend niet voedert, waar deze mensen zich overigens niets van aantrokken, kwam het sein: hen gels klaarmaken. Dit was tamelijk snel gebeurd en er werd inge gooid, door echte keien met forse zwaai, door anderen aarze- lend met enkele haken in jaskragen, enz. Na onder groot gejuich de eerste makreel, gevangen door de heer Brinksma, binnen te halen met behulp van een net (met gat waardoor makreel ge- 1 woon aan de lijn hing), kwam het commando: "inhalen, we gaan verder". I Na een half uur verder te zijn gegaan, opnieuw inleggen met als gevolg enkele makrelen aan diverse haken. Weer verder en hier gebeurde iets wat menigeen niet voor mo gelijk zal houden en als visserslatijn zal betitelen, zes makrelen aan één lijn, opnieuw inleggen, vier stuks enz.; dit duurde vijf minuten en alles was over, behalve de zeeziekte, want die kreeg nieuwe impulsen door het schoonmaken der makrelen met welke taak de heer Van der Lugt zich vrijwillig belastte, en hoe! Onze chef, de heer Sjouke had een kruik slingerolie uitgeloofd voor de grootste vis en een kruik voor de hengelaar met de meeste vis. Gezien deze doldrieste premie was hij een zeer ge lukkig man toen wij in deze school makreel terechtkwamen. Niemand kon bijhouden wat hij had gevangen, want alle vis lag aan dek te klapperen en te spartelen. De beesten wisten helaas zelf niet meer aan welke hengel ze hadden gehangen. En zelfs nu zijn we er nog niet achter, want als je aan een van de deelnemers vraagt: "Hoe groot waren die makrelen?" dan gaat hij ogenblikkelijk met beide armen wijd staan. Maar ach, er was er niet een die de kruiken miste, want drank was er voldoende en na het nuttigen van een stevige maaltijd - die bereid was terwijl wij in de mond van het Haringvliet nogmaals probeerden wat vis te vangen, wat niet lukte - voeren wij naar Hellevoetsluis, waar wij om half zes afmeerden. Terugblikkend op deze dag spreek ik, volgens mij wel namens alle deelnemers, hartelijk dank uit aan de organisator, animator en finangator van deze dag. Ik hoop nog meer van deze dagen mee te maken, om mijn chef en collega's eens anders dan anders te zien. Een zeevisser 171

Het Zeskant | 1971 | | pagina 7