BIJ DE BOUW VAN HOOGOVEN 7 - ,H Aa Niet ver van hoogoven 6 bouwen de mensen van Gusto Staal bouw hard aan de hoogoven 7. Vooral in de loop van 1971 is er heel wat van de grond gekomen. De bouw is al zo hoog geko men, dat van boven de nederzettingen van de velen die bij het werk zijn betrokken als een zij het tijdelijk druk dorp aan doen. Aan de foto kan men zien dat onze mensen een fors stuk werk leveren. Voor de redactie van het personeelsblad "Samen" van de Hoog ovens was het de aanleiding om onze hoofduitvoerder, de heer W. Kok te interviewen. De redactie van Het Zeskant, die al lang eens graag een verhaal over het werk in IJmuiden wilde publiceren, neemt graag en met toestemming het voortreffelijk geschreven stuk uit "Sa men" over. "Het is alweer ruim tweeëntwintig jaar geleden. Bij de bouw van een raffinaderij bij Rotterdam viel ik van een hoogte van een meter of twaalf. Weken heb ik toen buiten bewustzijn gele gen. Niemand wist of ik ooit weer terug zou komen. Maar ik knapte op. Dan krijg je de tijd om na te denken. Je hebt een nieuw leven gekregen." Zo begon onze heer W. Kok zijn verhaal. Benen op de grond "Ik ben er door veranderd. Je weet nog veel beter dan vroeger waar gevaren liggen. Kijk, het is natuurlijk een soort werk dat niet echt te leren is; het moet in je zitten, die bouwerij. Er is werk bij op grote hoogte en toch moet je met je benen op de grond blijven. Dat klinkt natuurlijk een beetje vreemd, maar het gaat erom dat je je door zo'n groot bouwkarwei niet op je kop laat zitten. Je bent verantwoordelijk voor de mensen en dan ben je ook verplicht alles in het werk te stellen om risico's uit te sluiten, ledereen moet weten wat hem te doen staat. Je ja en je nee moeten daarom duidelijk zijn; alle twee". Tekeningen, tijdschema's, voorschriften en rapporten over de bouw van hoogoven 7 liggen bij de hand. "Het wordt weer een heel andere hoogoven dan de nummers 4 en 6 die we mee hebben helpen bouwen. Daar tussendoor hebben we nog weer andere klussen gehad op het terrein. Daardoor heb je veel mensen leren kennen in de loop der jaren." Er volgen namen van "toen" en "nu", versierd met bijzondere eigenschappen waaruit een hechte onderlinge verstandhouding blijkt met mensen van Hoogovens. "Eind januari 1971 zijn we gestart met het maken van kraan- banen voor de bouwkranen. Daarin zit al zestig ton materiaal. Daarna zijn de bouwketen ge komen. Daar komt ook nog heel wat voor kijken. Er is een goe de kantine gekomen, er is gezorgd voor centrale verwarming, aansluitingen voor gas, water en licht. Toen kregen we het opzetten van die twee Peiner-kranen, elk met een hoogte van 118 meter en een hijsvermogen van 25 ton maximaal. Intussen was het bouwprogramma met Hoogovens besproken. Het montagewerk begon op 26 april 1971." 10

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10