NUMERIEK BESTUURDE BRANDSNIJMACHINE Velen van u zullen wellicht het voorhoofd fronsen bij het lezen van bovenstaand opschrift en zich afvragen wat voor een ap paraat dat nu wel zal zijn. De redactie van Het Zeskant heeft zich dat ook afgevraagd en is naar een van de ingenieurs gegaan, die met het project is belast. Ir. J. J. G. Koopmans van IHC Gusto heeft ons het een en ander verteld over numeriek bestuurde brandsnijmachines. De meeste lezers van Het Zeskant weten, dat bij vrijwel alle werkmaatschappijen een machine staat die stalen platen in ver schillende afmetingen en vormen snijdt. Het snijden van de stalen platen geschiedt niet met een mes of een zaag, doch met een zeer hete vlam die bij een temperatuur van 1800 °C het staal plaatselijk doet smelten. In het begin waren er alleen brandsnijmachines die stalen platen in rechthoekige stukken af sneden. Daarna kwamen de brandsnijmachines, waarvan de brandkoppen ook cirkels konden beschrijven. Toen was men in staat elke gewenste vorm uit een stalen plaat te branden. Tot heden werden op een stuk papier de gewenste vormen in de verhouding 1 10 getekend. Deze kleine tekeningen werden onder een foto-elektrische cel gelegd, die de zwarte lijn van de gemaakte tekening ging volgen. Op het moment dat de foto- De numeriek bestuurde brandsnijmachine wordt "aan de praat gehouden" door een ponsband in plaats van door een foto-elek trische cel. De ponsband wordt door de computer vervaardigd. Het pro gramma hiervoor, het zogenaamde "AUTOKON" pakket, is on langs in Noorwegen via Shipping Research Services aange schaft. In november 1971 hebben twaalf IHC-medewerkers in Oslo een cursus gevolgd om de "kunst" van het Autokon programma te leren. Begin december 1971 was het computerprogramma ook in Nederland ter beschikking. Werkwijze Na het schrijven van een klein programma op de bedrijfsteken- kamer (foto 1) van een constructie-onderdeel, bijvoorbeeld een knie of een webspant, wordt het met de hand geschreven pro gramma verzonden naar het IHC computercentrum, waar het op kaarten wordt geponst. Deze ponskaarten worden naar de I.B.M. vestiging aan de Coolsingel in Rotterdam gebracht en daar met behulp van de I.B.M. 360/40 computer verwerkt (foto 2). De com- elektrische cel de tekening ging aftasten, begonnen de brand koppen van de brandsnijmachine precies dezelfde lijn in de stalen plaat te branden. Moest bijvoorbeeld een ronde plaat van 30 cm uit een stalen plaat worden gebrand, dan tekende de 1 10 tekenkamer een cirkel van 3 cm. Om een grotere nauw keurigheid en snelheid te verkrijgen bij het branden hebben wij besloten tot het aanschaffen van een aantal numeriek bestuurde brandsnijmachines. Bij IHC Gusto en IHC Verschure zijn deze machines al in bedrijf en bij IHC Smit zal er eerstdaags ook één in bedrijf worden gesteld. Wat is het verschil? De werkwijze van de gewone en van de optische brandsnijma chines hebben wij u al globaal uitgelegd. puter zorgt ervoor, dat een grote stapel ponskaarten wordt ver werkt tot een aanzienlijk kleinere stapel. Deze kleine stapel ponskaarten wordt in een kleinere computer ingevoerd en omgezet in een ponsband (foto 3). Deze ponsband wordt naar de werven teruggezonden en op een automatische tekentafel, die bij de computer van de brandsnij machine behoort, uitgetekend. De aldus vervaardigde tekeningen van de onderdelen worden nu met elkaar genest. Wij geven toe: het is ingewikkeld. "Nesten" is de tekeningen zo danig samenstellen, dat een stalen plaat zo economisch moge lijk wordt gebrand, met andere woorden dat men zo veel moge lijk vormen uit een stalen plaat kan halen. 14

Het Zeskant | 1972 | | pagina 14