WEER EEN BOORSCHIP Een Scandinavische groep heeft samen met IHC Holland (die daar voor 10% in deelneemt) en de Franse boormaatschappij Foramer in Oslo, de Nordic Offshore Drilling Company A/S op gericht. Nordic Drilling heeft ons nu opdracht gegeven voor het bouwen van een "dynamically positioned" boorschip. Een doorslagge vende factor bij het verlenen van deze opdracht was onze kennis van de constructie van zwaar materieel, dat geschikt is voor de olie-industrie op zee. De Noorse reder P. Meyer zal voor het boorschip alie taken ver richten die normaal door een rederij worden uitgevoerd. Fora mer zal de booroperaties leiden en tevens een Scandinavische bemanning opleiden. Het schip dat in 1973 zal worden opgele verd zal bij IHC Gusto in Schiedam worden gebouwd. Momenteel is men daar hard bezig met de afbouw van het ande re boorschip, de Pélican, die over enkele maanden zal worden opgeleverd. Hoewel het Noorse boorschip technisch nogal ver schilt van de Pélican lijkt de verwachting gerechtvaardigd dat de tijdens het bouwen van de Pélican verrichte research ons in staat stelt onze belangrijke positie te versterken op de markt van hoog gespecialiseerd materieel voor de olie-industrie op zee en wel in het bijzonder op het gebied van dit type boorschepen. Voorgeschiedenis Wij hebben de ontwikkelingen van de olie- en gasindustrie op zee nauwlettend gevolgd. Na de grote olievondst in het Ekofisk-veld op het Noorse conti nentale plat zijn onze commerciële en financiële specialisten vele malen naar Noorwegen gereisd om daar deze opdracht te bemachtigen. En met succes! Een welgemeend compliment voor deze harde werkers, die alle problemen wisten op te lossen, is hier zeker op zijn plaats. De Noorse regering heeft tot nu toe voor het gebied boven de 62e breedtegraad nog geen concessies verleend. Seismische on derzoekingen doen vermoeden dat in het Noorse deel van de Noordzee aanzienlijke olie- en/of gasvoorraden aanwezig zijn. Technische gegevens Het speciaal ontworpen boorschip zal vergaand geautomatiseerd zijn. Het zal voldoende voorraad aan boord hebben om twee complete boringen achter elkaar te kunnen verrichten. Die kun nen tot 5000 meter diep gaan. Verplaatsing De voortstuwing zal geschieden door middel van verstelbare schroeven. In dit ontwerp is ook de dynamic positioning (DP) be langrijk. DP is een systeem, waarbij het schip, zonder gebruik making van ankers, op de vooraf vastgestelde plaats kan blijven liggen. Bij het IHC boorschip zal het DP-systeem o.a. bestaan uit ver stelbare voortstuwingsschroeven en dwarsscheeps geplaatste verstelbare schroeven in tunnels (thrusters), die zowel in het voorschip als in het achterschip zijn geplaatst. De schroeven, die voortdurend draaien, krijgen hun commando's van comput ers die op het brugdek zijn opgesteld. Zodra het schip wil afdrij ven wordt dit voorkomen, doordat met behulp van een akoestisch meetsysteem de computers "bevelen" geven aan de diverse verstelbare schroeven. Alle schroeven worden aangedreven door elektromotoren. Automatische handelingen De boortoren is nagenoeg in het midden van de scheepslengte geplaatst. Bijna alle boorhandelingen zijn geautomatiseerd. Op de boorvloer is de boormeesterscabine geplaatst, die, behalve de deur, geheel gesloten en airconditioned is. De cabine is draaibaar opgesteld en geeft door de verwarmde ruiten een goed overzicht op de boorvloer. De gehele energievoorziening met de bijbehorende schakelap- paratuur in het achterschip geplaatst. De elektrische centrale en machinekamer zijn geautomatiseerd. De bemanningsverblij- ven zijn op het voorschip aangebracht. Met deze nieuwe opdracht heeft de IHC Offshore Divisie haar aandeel in de ontwikkelingen die zich buitengaats voordoen, uit gebreid. Voor het gehele Noordzeegebied hebben wij tot nu toe ten behoeve van de olie- en gasindustrie 16 drilling-, production en terminalplatforms en 3 éénpunts meerboeien voor de over slag van olie afgeleverd. Ook het booreiland Sedneth II en de 600/800 tons offshore-kraan Challenger zijn regelmatig op de Noordzee werkzaam. 4

Het Zeskant | 1972 | | pagina 4