DE DOOPVROUWE WAS ZEVEN MAANDEN OUD De "Dirk Martens" glijdt de Merwede in "Zo, zo moet die fles daar tegenaan (Doopvrouwe Katja de Sadeleer op de arm van haar grootmoeder, mevrouw De Nul) Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Dat was zeker het geval op woensdag 15 december, toen bij IHC De Klop de jongste doopvrouwe in onze geschiedenis optrad. Het was Katja de Sa deleer, 7 maanden oud, en kleindochter van de heer J. de Nul. Haar taak was de doop van de cutterzuiger Dirk Martens, be stemd voor N.V. Ondernemingen Jan de Nul. Het is een bagger- vaartuig van het type IHC Giant 3300 MP, dat wil zeggen een "reus" in de uitvoering met één ponton, dus niet demonteerbaar. De 41 meter lange en 10 meter brede zuiger krijgt een totaal ge ïnstalleerd vermogen van 3300 pk en kan tot op een diepte van 18 meter baggeren. Van al deze techniek had de kleine Katja geen flauw benul, toen ze op de arm van oma, Mevrouw De Nul, het podium werd opge dragen. Geassisteerd door oma friemelden kleine vingertjes tot de fles losschoot en tegen het casco stuk sloeg. Wat een schrik, zo'n klap! Er dreigden wat traantjes te komen, maar er was voor Kat ja nog meer los te knopen! Toen viel een doek en werd de naam Dirk Martens zichtbaar. Direct daarop werden de stoppings weggemept en gleed de zui ger netjes het water van de Merwede in. Van de goede gewoonte, om de doopvrouwe een herinnerings geschenk te geven, werd ook nu niet afgeweken. Wel was het geschenk aangepast aan de leeftijd van de doopvrouwe: een zilveren bekertje voor nu, en voor later alvast een lepeltje en vorkje van zilver. Er werden veel foto's gemaakt. Om naderhand Katja te herinneren aan haar eerste officiële optreden. De Dirk Martens zal in februari gereed zijn om in België aan het werk te gaan. DIRK MARTENS, BEROEMD DRUKKER De in 1450 in Aalst geboren Dirk Martens was een beroemde, Zuid-Nederlandse drukker. Er is alle reden om aan te nemen dat hij het was, die de boekdrukkunst in de Zuidelijke Nederlanden invoerde. Een in Aalst in 1474 verschenen boek vermeldt zijn naam, samen met die van Jan van Westfalen, als drukker. Er waren overigens al een jaar eerder in Aalst boeken verschenen, echter zonder vermelding van bij wie ze gedrukt waren. Dirk Martens was als drukker in Aalst werkzaam van 1487 tot 1493. Toen verhuisde hij naar Antwerpen, om zich vervolgens in 1496 in Leuven te vestigen. Zijn kennis van vreemde talen was zeer groot. In de periode 1512- 1529 was Dirk Martens zeker de meest vooraanstaande drukker van het werk van de humanisten in de Nederlanden. De Nederlandse versie van Thomas Morus' "Utopia" werd door hem gedrukt. Dirk Martens overleed in 1534. Een standbeeld op de Grote Markt in Aalst herinnert aan deze beroemde drukker. 5

Het Zeskant | 1972 | | pagina 5