DE KLEINE EN DE GROTE Toen het vuur nog hevig woedde (foto "De Noord-Amsterdammer") Zaterdagmorgen 11 december in alle vroegte ontdekte Ver- schure's nachtportier, de heer P. Huizinga, brand in de timmer- loods. Hij sloeg direct alarm en ging zelf alvast het vuur te lijf met een schuimblusser. Zijn pogingen, waarbij hij brandwonden opliep aan beide handen, mochten echter niet baten, daarvoor was de brand te gauw te fel! De brandweer kwam met acht stralen in actie. Na hard zwoe gen was om een uur of zes het vuur bedwongen. De nablussing nam nog enkele uren in beslag. Intussen hadden op een wel heel vroeg uur in talloze huizen van Verschure's medewerkers de telefoons gerinkeld. Het werd al gauw duidelijk, dat er van een rustig, vrij weekeinde niets kon komen. De timmerloods met alles wat er in stond was een ruïne ge worden. Het er boven gelegen kantoor van de werkvoorberei ding plus kleed- en toiletruimten waren niet meer. Het vlak er naast gelegen, houten bedrijfskantoor kwam er beter af. Brand schade in één kamer, nogal wat waterschade en alles bedekt met een zwarte roetlaag. Met alle hens aan dek begon de schoonmaak. Ook werd meteen balans opgemaakt: wat is er verloren gegaan: wat moet als eerste opnieuw besteld worden. De brandweer lieden hadden als paarden gewerkt om de felle brand te blus sen; de Verschure medewerkers werkten als paarden om te rui men en te redderen. Voor de werkzaamheden van de timmerloods werd tijdelijk on derdak gevonden op de Oranjewerf. Door de verhuizing van Polymarin is daar wat ruimte gekomen. Natuurlijk moest er nu en dan wat geïmproviseerd worden, maar men ging maandags "gewoon" aan het werk. In het bedrijfs kantoor waren enkele ruiten hersteld, de roet was van bureaus, kasten en wanden verwijderd, papieren waren al weer opge droogd. Dat er brand was geweest, was in elk geval nog duide lijk te ruiken! In de puinhopen van de timmerloods zocht men naar wat wellicht nog bruikbaar was. Een potje met geld w.o. papiergeld! kwam ongeschonden te voorschijn Omtrent de oorzaak van de brand, die voor enige tonnen scha de aanrichtte, is niets met zekerheid te zeggen. Wel kan men zeggen: het was me 't weekeinde wel voor onze collega's van Verschure-werf! Met blijdschap geven wij kennis van het merkwaardige gebeu ren, dat op 13 december 1971 bij Gusto een kleine Pelikaan erbij is gekomen. Het vreemde was echter dat hier de kleine de grote ging voeden. 8

Het Zeskant | 1972 | | pagina 8