EEN STUKJE VERSCHURE GESCHIEDENIS BENOEMING TOT DIRECTEUR Het "haifmodel" zoals Daan Muys 'm kreeg Daan Muys, leerling op het Atheneum en wonende in Amster dam-Noord is een enthousiast verzamelaar van alles wat met scheepvaart te maken heeft. Zijn hobby bracht hem ook bij Ver- schure. Naderhand schreef hij ons een brief, waarin hij over zichzelf vertelde. De brief is te lang om helemaal te publiceren, maar het volgende is zeker voor onze Verschure-collega's en oud-Ver- schure collega's interessant. "Een belangrijke bron was de voormalige Reederij Koppe te Amsterdam. Het contact met deze rederij was voortgekomen uit de aankoop van een oude foto in Enkhuizen van de stoomboot Ft. van Hasselt. Koppe heeft jarenlang deze boot voor de Spoor wegen geëxploiteerd, evenals haar zusters C. Bosman en W. F. van der Wijck. Eens toonde men mij een "haifmodel" van het m.s. Waalstroom. Dit was een vaartuig, dat men in 1968 had verkocht en waar ik destijds vrij vaak op had rondgelopen, omdat het zo'n leuk schip was. Het was in 1925 als s.s. Friesland bij Verschure gebouwd, samen met het zusterschip Fiolland, voor de dienst op Lemmer. en wat het vroeger was en nu weer geworden is Niemand wist echter, dat dit haifmodel enige maanden later niet meer als Waalstroom zou bestaan! Naast een originele Koppe- vlag kreeg ik later het haifmodel. Thuis begon ik steeds meer onnauwkeurigheden te ontdekken en na enige tijd kwam ik tot de conclusie, dat dit model nooit in die uitvoering was gebouwd. Dit klopte, want onder de vieze dikke laag witte verf kwam een prachtige zwarte romp te voorschijn, voorzien van gouden ste venversiering en de naam Fiolland. Toen was duidelijk, wat er was gebeurd. Men bezat een "haifmodel" van het s.s. Holland, een volledige zuster van s.s. Friesland. Toen de Friesland werd verbouwd tot m.s. Waalstroom heeft men het model meever- bouwd. De foto's laten zien wat voor metamorfose het in de loop der tijd had ondergaan. Voor mij was de Holland echter veel leuker en ik ging op zoek naar afbeeldingen van dit schip, om het model in de oude staat terug te brengen en bij die onderzoekingen kwam ik onder meer bij IHC Verschure terecht. Toen ik genoeg gegevens had om te kunnen nagaan hoe het schip er had uitgezien, daarbij ook steunend op de herinnerin gen van mijn vader, kon begonnen worden met het herstel". Met ingang van 1 januari 1972 is Ir. E. S. Sluis benoemd tot di recteur van IHC Gusto N.V. De heer Sluis blijft als directielid belast met de leiding van Gusto Staalbouw. 30

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10