SPANNING LANG GEWACHT TOCH ER AF! Zoals de doopvrouwe, de Countess of Perth, naderhand memo reerde, was 28 januari een historische dag. De Deepstone zou het eerste schip zijn, dat na de toelating van Engeland tot de EEG zijn weg naar het water vond. Het feit, dat alle genodigden zo'n anderhalf uur in een Kaukasi- sche weerstoestand het geduld moesten opbrengen om het Noord-water per 5 minuten een centimeter te zien stijgen, mag dan wel niet in EEG- maar wel in IHC-verband als historisch be titeld worden. Na de hartelijke ontvangst door de gastheren, de directie van IHC Smit, werd in het Ontspanningsgebouw de mogelijkheid ge geven met wie dan ook een woordje te wisselen of gewoon het grote moment stilletjes af te wachten. Toen het iedereen op ging vallen, dat deze theebabbel toch wat lang duurde, richtte Ir. W. den Hartog het woord tot de genodig den. Hij vertelde, dat het twijfelachtig was of de plons wel door ging vanwege de lage waterstand. "Duimen" was in deze toe stand echt niet overbodig. Niet lang daarna werd tóch enigszins onverwachts een ieder verzocht zich zo snel mogelijk in beweging te zetten naar de helling, opdat het waterpeil in die tussentijd niet zou zakken. Of dit alles serieus werd genomen, viel niet van de gezichten af te lezen. De Countess of Perth zocht en vond haar bontjas en met deze charmante voorhoede wandelde het gezelschap door de fa briekshallen naar de helling. Nog 30 minuten waren nodig om definitief te beslissen het risico van de duik te nemen. Een ijzige wind zorgde voor Poplov neuzen en wangen, zoals die voorko men op het land waar het leven goed is. In de beschutting van de grote kantine werd geklonken op de Deepstone, haar opdrachtgevers, haar makers, haar toekom stige bemanning en de weersgesteldheid. Het was een indrukwekkende ervaring. "DEEPSTONE" - GROOTSTE IN ZIJN SOORT Ruim een jaar geleden ontvingen wij van Westminster Gravels Ltd. in Engeland - een onderneming waarin de Bos Kalis West minster Dredging Group en de Holland Amerika Lijn ieder voor 50% belang hebben - opdracht voor de bouw van een sleepzuiger, speciaal voor de grindwinning op zee. Dit schip, de Deepstone, is op 28 januari jl. bij IHC Smit te water gegaan. Het is het grootste schip dat tot nu toe speciaal voor de grind winning op zee werd ontworpen. Het is 107 meter lang en 20 me ter breed en heeft een laadvermogen van ruim 8000 ton. Met behulp van de zuigbuis aan stuurboordzijde kan grind tot een diepte van 36 meter opgezogen worden. Het lossen geschiedt met behulp van twee grijpers, die het grind op een lopende band installatie storten. Deze brengt het grind naar de wal. Medio 1972 is de Deepstone gereed om aan het werk te gaan. Na de ingebruikstelling van deze nieuwe aanwinst zal de vloot van Westminster Gravels Ltd. uit zes schepen bestaan. Het zijn de Bankstone, Wightstone, Seastone, Rockstone, Nor- stone en Deepstone. Westminster Gravels Ltd. wint met behulp van deze schepen zeegrind in uitgestrekte zeegebieden, waarvoor winningsrechten bestaan. Het wordt afgeleverd in Engeland en Noord-Europa. Enfin, onze hoop was niet vergeefs. De sleepboten zwermden uit en namen posities in op de Noord. Als ver kanonsgeschut klonk het wegslaan van de stoppings. Op de tribune met de officiële genodigden was de inwendige-mens-verwarmende-champagne niet meer aanwezig. De fles was al geworpen, de doop verricht. Zeker is zeker. Het "laatste beletsel", de klink, reageerde traag door de koude. Héél langzaam kwam er beweging in de staal- massa, maar toen zette de Deepstone er de spurt in. Het opont houd was haar waarschijnlijk te veel geworden. Bang om nog vast gehouden te worden om wat voor reden dan ook, dook zij vastberaden het water in om nooit meer op het droge te komen. Het was een waardige onderdompeling, waarvan de doopvrouwe haar een smaakvol voorproefje had gegeven op de voorsteven. Een van de heren technici merkte op: "Zó dat hebben we met mekaar effe met succes gedaan, niet dan!". Honderd zeven meter lengte en dan twintig meter breed ligt daar stil en onbeweeglijk en voor stapelloop gereed Maar daarachter stroomt het water, van geen spanning zich bewust 't gaat al trager en juist dat nu brengt er velen uit hun rust. 't Gaat vooral op voor die mensen die hiervoor verantwoordelijk zijn: hier moet stringent afgewogen: is de kans groot? is ze klein? of het schip ook daar zal komen, waar het alles toch om ging ja, hier de beslissing nemen en de juiste, is niet gering - - In verband met "Delta-werken" is het water toch al laag: kan 't nóg minder dan één meter vol betekenis is zo'n vraag Maar hier moét een antwoord komen En dit komt: we wagen 't nu - - Daar men ziet het schip al glijden en men houdt de adem in dan gaat 't schip, nu zegevierend onbekommerd 't water in: 't water, vijand, en dan vriend weer heeft zich 't laatste weer betoond: alle pogingen en moeiten zijn weer, nog eens weer, beloond. Ondanks de lage waterstand toch een goede afloop 23

Het Zeskant | 1972 | | pagina 3