IN 'T KORT OP DE PROEF GESTELD Het was allemaal zo fijn geregeld. Op 18 januari zou de cutterzuiger Dong Hae Ho van Verschure naar het IJsselmeer bij Muiden worden versleept voor de tech nische beproevingen. Thialf dacht er echter anders over en zorgde voor een korte doch intense vorst periode. Het gevolg: zoveel ijs in het IJs selmeer dat er van beproeven niets kon komen. Weliswaar kwam er, tot grote verrassing ook van de meteorologen, plots een einde aan de felle koude, maar daarmee was het ijs niet een-twee-drie weg. Fluks werd er bij Verschure gewerkt aan een alternatief beproevingsprogramma. Want in februari moest de zuiger op reis naar Korea. Een nieuwe test-plek werd gevonden ten westen van Amsterdam. Vlak bij de door ons gebouwde bakkenzuiger Ardea, die in de afgelopen tijd miljoenen en miljoe nen kubieke meters met bakken aange voerd Noordzeezand heeft gelost en weggepompt. Daarmee werd nieuw bouw terrein geschapen. Overigens hebt U in de krant kunnen lezen, dat deze zand- aanvoer is gestopt, omdat er niet vol- doende "klanten" blijken te zijn, die van de opgespoten terreinen gebruik willen maken. Maar goed, met al deze problemen had de Dong Hae Ho niets te maken. Die liet zich op 20 januari de ankers uitbrengen op de door de Havendienst van Amster dam toegewezen plaats. Jammer genoeg verspeelde men tijdens het eerste bagge ren een anker. Het was toen al donker, zodat tot de volgende ochtend moest worden gewacht eer men, met een ander anker, verder kon gaan. 6000 pk De Dong Hae Ho is een flinke cutterzui ger met een totaal geïnstalleerd vermogen van zo'n 6000 pk. De baggerpomp wordt aangedreven door een 20 cilinder Smit Bolnes motor van 4400 pk. Twee elektro motoren van in totaal 800 pk zorgen voor de aandrijving van de cutter. Er kan wor den gebaggerd tot op een diepte van max. 20 m. Zó diep was het overigens op de beproevingsplaats, dus wat dat be treft zat het wel goed. Natuurlijk heeft de Dong Hae Ho anker bomen en bovendien de noodzakelijke lierenuitrusting om te kunnen werken met de z.g. "Christmas tree". In dat geval wordt geen gebruik gemaakt van de spuds, maar ligt de zuiger alleen vast aan ankers. Dat kan nodig zijn wanneer flinke deining het gebruik van de "stug ge" spuds moeilijk maakt. Nadat men enkele uren had proefgebag- gerd werd begonnen met een ander be langrijk programmapunt: het strijken van de spuds. Dit moest nl. toch gebeuren om de zuiger voor zeetransport gereed te maken. Het werd 's avonds laat eer de terugreis naar Amsterdam kon worden gemaakt. De nog openstaande punten van het be proevingsprogramma werden later vóór en bij de werf afgewerkt. Inmiddels is de Dong Hae Ho op weg naar z'n nieuwe vaderland: de republiek Korea. Eerst de fles 'FREE ENTERPRISE VI' TE WATER Niet alleen in Kinderdijk, maar ook in Schiedam dreigde de lage waterstand een tewaterlating parten te spelen. Maar ook daar behoefden de vele genodigden - waaronder een grote groep En gelse gasten - niet te worden teleurgesteld. 24

Het Zeskant | 1972 | | pagina 4