varing met grote zuigers van het Ameri kaanse type, bemand door zo'n 30 man, en eigendom van het Ministerio de Obras Publicas, de Argentijnse Rijkswaterstaat, die ook onze opdrachtgeefster is. Doch de twijfel werd snel weggenomen toen de ongeveer 2500 pk op de pomp en de 850 pk aan hulpvermogen begonnen te draaien. Het meest is men verbaasd over onze personeelsbezetting: per ploeg op de zuiger 5 Argentijnen en op het stort 4. Alles onder supervisie van 2 Hollandse schippers, 1 Hollandse machinist en 1 Hollandse stortbaas, en een stafbezetting bestaande uit 1 Hollandse bedrijfsleider en 1 Hollandse uitvoerder. Miseria te vinden. Of dat je zondagavond bij controle van de walleiding ontdekt, dat er zo'n 700 bouten uit gestolen zijn, ondanks permanente bewaking. Vertel je zoiets tegen de politie, dan kijkt men eerst bezorgd, dan haalt men de schou ders op, glimlacht en zegt: Ja, ja, het is een probleem, die mensen, maar wat doe je eraan. Het beste wat je dan kunt doen is een advertentie in de krant zetten: Te koop gevraagd duimse bouten, lengte 90 tot 140 mm, of: Te koop gevraagd tweedehands jalons, en de kans bestaat dat je binnen enkele dagen je eigen ma teriaal tegen een zacht prijsje terug koopt. Ook met het weer beleef je hier rare din gen. Zo kan het gebeuren, dat na een hete dag plotseling een geweldige storm losbreekt, gepaard gaande met hagel en regen, die in één zucht een (verankerde) stortkeet, waarin een bedrijfsleider, een stortbaas en 3 stortwerkers, wegblaast over een afstand van 20 meter, of dat je na zo'n bui je walleiding omgetoverd ziet tot zinker als gevolg van de slechte wa terafvoer. Nu moet u niet denken, dat we hier al leen maar moeilijkheden hebben. Het te gendeel is waar. Zelden vind je bijv. mensen die zo hard werken als ons Argentijns personeel, waarbij ze een groot improvisatietalent ten toon spreiden. Ten dele is de oor zaak hiervan wel de werkloosheid die hier heerst. Veel mensen werken als ste- wadores op uurloonbasis in de haven, doch Rosario is geen drukke haven, zo dat men nooit verzekerd is van een vast maandinkomen. Iedere kans om wat bij te verdienen wordt aangegrepen, en als men dan een kans heeft om gedurende 6 maanden vast werk te hebben, wordt die ook benut. Wij beëindigen dit verslag met de harte lijke groeten van al het personeel hier, in het warme Rosario, waar we nog onge veer 1 maand te werken hebben. Tot ziens! Hasta luego! H. Costerus. Holma Sudamericana S.A.O.I.C. Rosario Rep. Argentina De bedrijfsleider en de machinist, resp. de heren H. Costerus en J. Kraaijeveld, zijn hier tewerkgesteld vanuit de Volker- groep. Als hier een werk uitgevoerd wordt, loopt er een staf van wel 10 mensen rond, plus enige veelvouden daarvan aan uitvoe rend personeel. De medewerking van de autoriteiten is geweldig, tenminste binnen het raam van de ontzaglijke bureaucratie: Prefectura Naval, een soort marine, die toezicht houdt op alles wat met schepen en water te maken heeft, Administración del Puer to, de havenautoriteit, en M.O.P. De enigen die hier moeilijkheden geven zijn de mensen die vlak bij het werk wo nen in een soort slump, de z.g. Villa Mi seria. Zo kan het gebeuren, dat plotse ling enige kogels om je oren vliegen, of dat 's-nachts al je bakens gestolen wor den, om ze de volgende dag als dakver sterking in een van de hutten in de Villa 37

Het Zeskant | 1972 | | pagina 5