Een aan de redactie bekend persoon, die kennelijk veel tegen slagen heeft ondervonden, stuurde ons dit verhaal. Wij vertaal den het zo goed mogelijk. Het is een Amerikaans verhaal, waar van wij de bron niet konden opsporen, maar de inzender vindt, dat het elke IHC-er* uit het hart gegrepen moet zijn! met meer dan één dienstjaar. Kent U Edsel Murphy? Hij zou een ingenieur bij IHC Holland kunnen zijn. Hij droeg aanzienlijk bij tot een verbeterd begrip van het gedrag van levenloze dingen. Wij noemen dat tegen woordig: de wetten van Murphy. Deze bijvoorbeeld: Een patent- aanvrage zal altijd een week eerder ingediend worden door iemand anders. Of deze: de noodzaak om een ingrijpende verandering in een ontwerp aan te brengen stijgt naarmate de produktievoorberei- dingen gereed komen; voorstellen van de kostenbewakingsgroep zullen de kosten doen stijgen en de mogelijkheden verminderen; originele tekeningen zullen door de kopieermachine hopeloos worden verkreukeld. Als iets verkeerd berekend is en er zijn meer mensen bij be trokken, dan zal dat nooit iemand aangewreven worden. Als een fout in een berekening kan sluipen, dan zal hij dat doen óók. Die fout zal dan daar gaan zitten, waar hij het meeste kwaad kan doen. Alle constanten zijn variabel. In een gegeven berekening zal de fout schuilen in het absoluut juiste gegeven. Ziehier Murphy's wetten voor de produktie; Elke op lengte ge sneden verbinding zal te kort zijn. Gelijke eenheden, die onder gelijke omstandigheden zijn getest, zullen in de praktijk totaal verschillend uitkomen. De verkrijgbarheid van een onderdeel zal omgekeerd evenredig zijn aan de behoefte aan dat onderdeel. Als een bepaald project n onderdelen nodig heeft, dan zullen er (n-1) van in voorraad zijn. Een vallend stuk gereedschap zal steeds daar neerkomen, waar het de meeste schade berokkent (Dit staat ook bekend als de wet van de selectieve zwaartekracht). Als je een ding willekeu rig pakt uit een bak waarvan 99 betrouwbaar is, dat zal dat ding tot 1 behoren. Verwisselbare onderdelen zullen niet ver wisseld kunnen worden. Delen die niet onjuist gemonteerd kun nen en moeten worden, worden dat wél. Het teerste onderdeel zal vallen. Een transistor die beschermd wordt door een snelwerkende zekering zal de zekering bescher men door het eerst door te branden. Als de laatste van een 16-tal moeren van een toegangsluik is verwijderd zal blijken dat het het verkeerde luik was. Als een toegangsluik met 16 speciale moeren is vastgezet en gezekerd, zal blijken dat vergeten is binnenin een dingetje te monteren. Als een apparaat geheel en zorgvuldig gemonteerd is, zullen op de werkbank nog een paar onderdelen gevonden worden. Her metische sluitingen zullen lekken. Dat iets op een tekening ontbreekt is direct evenredig aan zijn belangrijkheid. Maten zullen uitgedrukt worden in de meest on gebruikelijke termen. Snelheid in ellen per twee weken, bij voor beeld. Belangrijke gebruiksaanwijzingen zullen in de postkamer zoekraken. Als voor een bepaald werk een bepaald stuk gereed schap nodig is, dan zal juist dat stuk gereedschap zoekraken. Het zal pas teruggevonden worden als het niet meer nodig is. 41

Het Zeskant | 1972 | | pagina 9