Ook R. J. Brown Associates had een gunstig jaar. Het was mede aan de speciale know-how van dit ingenieurs bureau te danken, dat wij van het Russische Ministerie voor de Petroleum Industrie de opdracht kregen voor de bouw van een grote pijpenlegger. Dit schip zal een gasleiding gaan leggen dwars door de Kaspische Zee tot op een maxi mum waterdiepte van 195 m. Forasoi en Foramer, de Franse boormaatschappijen, waar in wij een belangrijke deelneming hebben, blijven zich gun stig ontwikkelen. Begin 1972 zal het zelfvarend boorschip Pélican, waarvan Foramer de 'operator' is, in gebruik wor den genomen. Aan het einde van het verslagjaar werd be sloten tot aankoop van een 'drilling tender', die na omge bouwd te zijn zal worden gebruikt voor de uitvoering van een inmiddels met een Franse oliemaatschappij gesloten boorcontract. Onze voortdurende zorg om betrokken te blijven bij de ver dere technologische ontwikkeling in de offshore petroleum industrie deed ons besluiten een aandeel te nemen in de Franse ontwikkelingsmaatschappij "Groupement pour Ie Développement de l'Exploration et de l'Exploitation Pétro- lière en Eau Profonde (DEEP)", welke maatschappij op haar beurt 20 van de aandelen bezit van een internationaal consortium, Subsea Equipment Associates Limited (SEAL), waarin naast DEEP deelnemen: British Petroleum, Compagnie Frangaise des Pétroles, Mo bil Oil en Westinghouse, U.S.A. MTE: WERK IN BUITENLAND In het verslagjaar werd door onze dochteronderneming Mining and Transport Engineering (MTE) goede voort gang gemaakt met de bouw van een grote tinbaggermolen in Maleisië. In dat land werd eveneens een cutterzuiger voor het verwijderen van bovenlagen in een tinmijn in be drijf gesteld. Een cutterzuiger voor offshore tinwinning, waarvoor MTE de engineering heeft verzorgd, ging in bedrijf in Thailand. De modernisering van twee tinbaggermolens voor Indone sische rekening werd voltooid. Verder werd opdracht ontvangen voor de levering van een ertswasserij voor een tinbaggermolen voor Maleisische re kening en een aantal IHC-Cleaveland jigs voor Brazilië. Ook werd een aantal studie-opdrachten van kleinere om vang uitgevoerd. Wij maken voortgang met theoretische studies voor trans portsystemen voor massagoederen via pijpleidingen alsook voor systemen voor onderwater mijnbouw tot diepten van 100-200 m. De Machinefabriek Noordwykerhout (DMN) was gedurende het verslagjaar over het algemeen behoorlijk van werk voorzien. Als gevolg van de veranderde conjunctuur in de laatste maanden is de hoeveelheid binnenkomende op drachten, zowel in de sector eigen produkten als in die der toeleveringen echter wat afgenomen. Met de licentiegever Westinghouse Brake Signal Com pany werden de contacten verstevigd. Naast de roterende vacuüm- en doseersluizen worden andere produkten in de lijn der automatisering en mechanisering ontwikkeld. Zij zullen onder hetzelfde licentie-contract worden vervaardigd en in de E.E.G. worden verkocht. Er werd gestart met de opbouw van een eigen verkooporganisatie. Door een krachtige acquisitie zal worden getracht het or derpakket in de eigen produkten te vermeerderen om min der afhankelijk te zijn in de toeleveringssector. MEER COLLEGA'S Op 31 december 1971 waren in onze groep 5.101 personen werkzaam tegenover 4.490 op 31 december 1970. Bij IHC Verschure nam het aantal personeelsleden toe met 104, voornamelijk door het aantrekken van Joegoslavische werknemers. Bij IHC Gusto breidde het personeelsbestand zich uit met 203 werknemers; bovendien steeg het aantal personeels leden met 214 door overneming van het constructiebedrijf De Kleijn te Sliedrecht. Met het oog op de ontwikkelingen 55

Het Zeskant | 1972 | | pagina 11