PROEFVAREN MET IHC OMNIBARGES - Eb 1 1. Een van de Omnibarges in Dordrecht op weg naar Moerdijk 2. Vullen met prut! 3. Met volle snelheid op het Haringvliet. 4. Aandacht voor de log tijdens het varen op de Noordzee. In het kader van onze betrekkingen met de Poolse Volksrepu bliek - wij bouwen voor dat land momenteel een tweede grote emmermoien - zijn er daar voor ons een aantal IHC Omnibarges gebouwd. Bij IHC Smit werden in de afgelopen tijd twee van die bakken afgebouwd voor de firma Van Hattum en Blankevoort. Deze Omnibarges hebben een laadruiminhoud van 600 m3 en ze worden voortgestuwd door twee Schottelinstallaties van zo'n 300 pk elk. Opvallend aan deze Omnibarges is het grote dek huis. Erin bevinden zich twee 3-persoonshutten, plus pantry, messroom en toiletruimte, zodat de bakken geschikt zijn voor continubedrijf. Het dekhuis staat - behalve natuurlijk op een "schaarconstructie" om bij het opengaan van de bak rechtop te blijven - op rubber doppen. Hierdoor worden trillingen en lawaai voor de opvarenden tot een minimum beperkt. Met de twee Omnibarges werd onlangs proefgevaren. Op binnenwater Eerst was de vH en B 5605 aan de beurt. Op een nevelige och tend vertrokken wij uit Moerdijk-haven. Koers: westwaarts om ergens bij een zuiger de hopper te kunnen laten vullen. Voor de Haringvlietbrug was er even tijd voor de ankerproef. Toen lichtte de brug de klep en sprong het licht op groen voor onze door vaart. Verder ging het weer, met de Kil van Rijkswaterstaat en Eerland's Lekstroom I als trouwe secondanten. Bij de Assistent - een oude tot steekzuiger omgebouwde Belgische rijnsleep boot - werd de Omnibarge vol prut geladen. In een uur was dat karwei gefikst. Volle kracht vooruit maar weer voor de snel heidsproeven. Intussen had onze trouwe proeftocht-metgezel Leo het gepresteerd om in het piepkleine Omnibarge keukentje voor zo'n 25 man een lunch te maken, die er wezen mocht. De soep, de boerenkool met worst en vlees en het fruit gingen er in als - nou ja, u weet wel. Op een door Rijkswaterstaat aangewezen plek mocht de lading worden gelost. Toen iedereen gewaarschuwd was, werd op de knoppen gedrukt en spleet de bak zich langzaam open. Zoals bij een bak als de Omnibarge gebruikelijk is, gaf het lossen geen enkel probleem. In een paar tellen was het laadruim leeg. Met een leeg schip werd het varen voortgezet. Jammer genoeg was een onvolkomenheid in de overbrenging er de schuld van, dat de motoren niet op normale wijze de bak die snelheid kon den geven die was overeengekomen. Op zee Met de tweede bak, de vH en B 5603 werd korte tijd later zee gekozen. Vanaf de Parkkade in Rotterdam. Op het beproevings programma stonden o.m. stilliggen dwars op zee, varen met zee schuin voorin, varen met zee achteroplopend en achteruitvaren tegen zeegang in. Eenmaal buitengaats zijnde bleek er echter heel weinig zee te staan. Eigenlijk te weinig om de bak eens goed uit te proberen. Door het met volle snelheid varen met leeg schip, werden wij af en toe wat heen en weer geschud. ,,Net de tram die over een wissel gaat" merkte iemand op. Ook nu weer een geslaagde ankerproef. Leo was op dit type schip nu hele maal ingewerkt en verzorgde feilloos ons natje en droogje. Toch een prestatie waarvoor hij ons aller dank verdient. Jammer, dat ook nu moest worden geconstateerd, dat de snel heid niet gehaald kon worden. In de uiteindelijke aflevering van de bakken betekende dit een vertraging. Beide IHC Omnibarges zullen dienst gaan doen in het grote karwei, dat nog steeds in volle gang is: het verbreden en uit diepen van de vaarroutes bij Wilhelmshaven in Noord-Duitsland. 4 61

Het Zeskant | 1972 | | pagina 17