SMIT BOLNES SHIT HOLIES PRESEITEERDE Eind verleden jaar werd bij Smit Bolnes de nieuwe 12 cilinder motor op de proefstand in bedrijf gesteld. Daarmee begon een periode van proefnemingen om te zien hoe de nieuwe 'kar' het er af zou brengen. Het nieuwe motortype in de „medium speed range" is een herzien ontwerp van de bestaande twee- takt kruishoofdmotor. Bij het nieuwe ontwerp kan een pe van 15 pk/cm2 worden bereikt en iedereen, die wat van motoren af weet, zal beamen, dat dit voor een twee-takt zeer hoog is. Door het toerental te verhogen tot 375 omw/min wordt een vermogen bereikt van maar liefst 485 pk per cilinder. Natuurlijk ging dit niet zo maar. Daar ging veel denk- en speurwerk aan vooraf van ingenieurs en constructeurs. Om de thermische belasting in de hand te houden was méér spoellucht nodig en deze moest extra worden gekoeld. Hogere spoeldrukken en lagere spoellucht-temperaturen konden worden bereikt door de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van drukvulgroepen. Daardoor is er bij het begin van de compressie- slag veel meer gewicht aan lucht in de cilinder beschikbaar voor de verbranding van meer brandstof. Daarmee krijg je een ver mogensverhoging zonder verhoging van onderdeeltemperaturen. De compressiedruk en de verbrandingsdruk lopen daarbij op tot resp. 100 kg/cm2 en 125 kg/cm2. Verschillende delen van de motor moesten met het oog hierop versterkt worden. Toch kon de cilinderafstand gelijk blijven. De nieuwe motor is geschikt voor schroefaandrijving of pomp- aandrijving via een tandwielkast. Ook generatoraandrijving is er mee mogelijk. Of - bij een lager toerental van 250 omw/min - directe aandrijving van een schroef. In lijnuitvoering is de nieuwe motor leverbaar met 5 t/m 10 cilin ders; in V-uitvoering met 10 t/m 20 cilinders. Door de lucht Na een paar maanden van proefnemingen vond men bij Smit Bolnes de tijd gekomen om de nieuwe motor aan de buitenwe reld te presenteren. Dit gebeurde tijdens ontvangstdagen op 20 en 21 maart jl. Om het een gedeelte van de gasten extra gemak kelijk te maken de afstand naar Zierikzee te overbruggen, werd KLM Noordzee Helicopters ingeschakeld. Op beide dagen maak te de PH-NZC een retourvlucht Rotterdam-Zierikzee. In een kwartiertje ben je dan 'over'. Vlak bij Smit Bolnes was in het weiland met een paar Stelcon- platen een 'vliegveldje' geconstrueerd. Méér heb je voor zo'n helicopter niet nodig om te landen en op te stijgen. 62

Het Zeskant | 1972 | | pagina 18