ONS WERKEN IN 1971 De wet schrijft voor, dat een onderneming elk jaar verslag doet van haar reilen en zeilen. Om zo'n verslag samen te stellen is heel veel werk noodzakelijk. Bij het verschijnen van het Jaarverslag over 1971 willen wij dan ook graag degenen, die hieraan hun steentje hebben bijgedragen, van harte complimenteren met het op tijd gereedkomen van dit werkstuk. Nadat de Ondernemingsraden en de financieel- economische pers vertrouwelijk over de inhoud waren in gelicht, werd op 7 april jl. het jaarverslag over 1971 uitge bracht aan de vergadering van aandeelhouders. Uit de veelheid van gegevens doen wij hierbij voor u een greep. MEER VERKOCHT In vele sectoren werden onze verkoopplannen ruimschoots overschreden. De waarde van de orderportefeuille was op 31 december 1971 gestegen tot 545.000.000,Hiervan moest op die datum nog voor een bedrag van 383.000.000 worden verwerkt. Hoewel in het verslagjaar de loonkosten sterk stegen om precies te zijn van 89.389.000,tot 113.508.000, en er in sommige afdelingen enige onderbezetting is ge weest, slaagden wij er in, door systematische kostenbewa king, een gunstig resultaat te bereiken, aldus de Raad van Bestuur in het verslag over 1971. De opgaande lijn in de netto-winst heeft zich dan ook in het verslagjaar voortgezet. De netto-winst steeg met 20,8 tot 9.431.000, Aan de vergadering van aandeelhouders werd voorgesteld het dividend per aandeel van 100,vast te stellen op 17,in contanten, of naar keuze, 4,in contanten en 4,nominaal in aandelen. Ter vergelijking: over 1970 wa ren deze cijfers 15,in contanten of naar keuze, 5, in contanten en 5,nominaal in aandelen. De herstructurering van onze groep werd in het afgelopen jaar voltooid. Enkele kleine NV's werden opgeheven en een aantal anderen zijn opgegaan in grotere. Ook in de naamgeving werden vereenvoudigingen toegepast. Wij me nen door dit alles de bestuurbaarheid van onze groep te hebben verbeterd. De kosten voor transport en verzekering van produkten, die bestemd zijn voor het Verre Oosten, maken de bouw ervan in Nederland dikwijls oneconomisch. Daarom heb ben wij maatregelen genomen om in Maleisië, samen met een aantal locale belanghebbenden, te komen tot oprich ting van een onderneming met het doel een bedrijf voor bouw en assemblage van onze speciale produkten te ves tigen. Een eerste opdracht werd geboekt, zodat thans met de bouw van het bedrijf een aanvang wordt gemaakt. Onze Australische dochtermaatschappij gaf dit jaar helaas teleurstellende resultaten te zien. Er zijn maatregelen ge nomen om hierin verbetering te brengen. Wij menen, dat onze aanwezigheid in Australië voor de toekomst van groot belang is. De administratie en de informatieverwerking werden verder geautomatiseerd. Bovendien namen wij een nieuwe com puter in gebruik, de I.B.M. 360/25. Met Shipbuilding Research Center in Oslo sloten wij een overeenkomst, waardoor wij het Autokon systeem kunnen toepassen. In dit geavanceerde systeem worden, in de pro- duktie, computers gebruikt. Eerst bij de ontwerp- en teken werkzaamheden en aansluitend daarop bij de besturing van de brandsnijmachines. In november 1971 werd ons aandeel opgenomen in de of ficiële notering aan de beurs van Brussel. Wij menen dat dit noodzakelijk is om de financiering van onze groeiende activiteiten ook internationaal zeker te stellen. In de toe komst zullen nog meer introducties in het buitenland vol gen. GUNSTIGE ONTWIKKELING BAGGER DIVISIE De tot de Bagger Divisie behorende werkmaatschappijen ontwikkelden zich gunstig. De verkoop van groot en mid delgroot baggermaterieel, in het bijzonder die van cutter zuigers en grindzuigers, heeft aan de verwachtingen vol daan. In de loop van het jaar konden diverse samenwer kingscontracten voor de bouw van baggerwerktuigen naar onze ontwerpen met buitenlandse werven worden afgeslo ten. Zo gaat men in Argentinië een grote sleepzuiger bou wen, waarvoor wij de engineering en speciale onderdelen leveren. Dit soort contracten werd ook afgesloten in Frankrijk, India en Australië. De verkoop van baggeronderdelen en perspijpen was, ge zien de terughoudendheid van de markt, niet geheel be vredigend. De verkoop van meetinstrumenten voldeed daarentegen geheel aan de verwachtingen. De markt voor kleine gestandaardiseerde baggerwerktui gen was aanvankelijk terughoudend, doch in het vierde kwartaal kon een flinke opleving worden geconstateerd. De verkoop van motoren bleef achter bij de verwachtingen. Bij IHC Smit werd in het tweede kwartaal de nieuwe af- bouwkade in bedrijf gesteld. De bouw van het nieuwe 52

Het Zeskant | 1972 | | pagina 8