werfcomplex verloopt uitstekend. De voorbewerkingsloods is in het begin van 1972 in gebruik genomen; de helling- loods zal in oktober gereed komen. De verbindingshal tus sen de twee machinefabrieken is in het derde kwartaal gereed gekomen. Van een nieuw ontwerp, een cutterhefeiland, werd een mo del gemaakt, dat op de Europoort tentoonstelling in novem ber jl. is geïntroduceerd. Verder zijn nieuwe ideeën ont wikkeld op het gebied van drijvende leidingen en grind- zuigers. Bij IHC De Klop werd met de aanpassingswerken, die nodig zijn door de nieuwe Deltawaterstanden, een begin gemaakt. Een afbouw- en reparatiekade met een grotere hijscapaci teit zal worden gebouwd. De lashal en de afbouwhal worden vergroot, terwijl de dwarshelling wordt vernieuwd. De ver wachting is, dat deze werken aan het eind van 1972 gereed zullen zijn. Bij IHC Verschure is op de afbouwkade een torenkraan geïnstalleerd, waardoor thans over een hijscapaciteit van 15 ton kan worden beschikt. Het bedrijf van Polymarin is in de loop van het jaar over geplaatst van Amsterdam naar Heerhugowaard. De produktie van de reparatie-afdeling van IHC Verschure, de Oranjewerf, heeft, ondanks de voortdurende malaise op de vrachtenmarkt, aan de verwachtingen voldaan. De ontwikkeling van de engineeringsactiviteiten van het in genieursbureau Smit Engineering heeft onze verwachtin gen overtroffen. Deze activiteiten richtten zich voorname lijk op de bouw in het buitenland van baggerwerktuigen naar onze ontwerpen. Er wordt thans bewust gestreefd naar een uitbreiding van deze activiteiten over de gehele wereld. Bij Smit Bolnes hebben de beproevingen voor het verho gen van het vermogen van de dieselmotoren tot goede re sultaten geleid. In oktober is het prototype van de V 312 HDK motor gereed gekomen en op de proefbank in bedrijf gesteld. Het Mineraal Technologisch Instituut (MTI) is overgeplaatst van Delft naar Kinderdijk. Het werkt thans nauw samen met de Bagger Divisie. Er werd een nieuw model bijzonder slijtvaste zandpomp ontwikkeld. MEER WERK VOOR OFFSHORE DIVISIE De bedrijven van de Offshore Divisie waren in 1971 goed van werk voorzien. Door het aannemen van nieuwe op drachten kon de orderportefeuille worden uitgebreid. Veel aandacht werd besteed, zowel aan het ontwikkelen van nieuwe produkten als aan nieuwe activiteiten op het werk gebied van de divisie. Door de snelle groei vormt het "management" een pro bleem, doch wij stellen met voldoening vast, dat dit jaar een groot aantal capabele medewerkers onze rijen op alle niveaus is komen versterken. Het aantal medewerkers van een andere dan de Nederlandse nationaliteit neemt snel toe. Wij verwachten, dat dit proces zich zal voortzetten, vooral als gevolg van de uitbreiding van onze activiteiten in het buitenland. IHC Gusto was in 1971 volledig bezet. De orderportefeuille loopt tot in 1973. IHC Gusto slaagde er eind 1971 in de op dracht te krijgen voor de bouw van een zelfvarend boor- schip. Dit boorschip wordt gebouwd voor een Noorse com binatie, Nordic Offshore Drilling Company A/S, waarin IHC Holland een aandeel heeft genomen. Onze Japanse licentiehouder, Kawasaki Heavy Industries, boekte een opdracht voor de bouw van een groot hefeiland voor civiele doeleinden. Gusto Staalbouw werd begin 1971 uitgebreid door over name van Lastechnisch Bedrijf De Kleijn Sliedrecht N.V. De overname verliep in een goede sfeer en met de inspraak van het voltallige personeel. De heer De Kleijn blijft direc teur van dit bedrijf. Het functioneert nu als een van de drie aparte winstcentra van Gusto Staalbouw, samen met Gusto Geleen en de afdeling Fixed Platforms te Schiedam. De teruggang van montageopdrachten als gevolg van de recessie in de chemische en petrochemische industrie kon worden opgevangen door offshore werk voor de afdeling Fixed Platforms. Single Buoy Moorings inc. en Terminal Installations Inc. ontwikkelden zich verder. SBM levert de boeien voor de Suez-Alexandrië pijpleiding. Deze wordt door een Euro pees consortium, waarin wij als partner optreden, gebouwd in opdracht van de Egyptische overheid. Ter versterking van haar technologische inbreng op dit speciale gebied nam SBM een aandeel in de Franse duik- maatschappij Cocéan, Parijs. IHC Holland-LeTourneau Marine Corporation ontving dit jaar haar eerste opdracht voor de bouw van een hefeiland voor een Amerikaanse boormaatschappij. Dit hefeiland wordt gebouwd op een montageplaats die voor dit doel wordt ingericht in de nabijheid van Corpus Christi, Texas. 53

Het Zeskant | 1972 | | pagina 9