caaaan bebeihh ■■■■animHHiaL mimi' .111 mi mm mii-miiiim Op de Oranjewerf in Amsterdam, de reparatie-afdeling van IHC Verschure, werd in maart van dit jaar het toeristenschip Kasteel Staverden ingekort en geschikt gemaakt voor rondvaarten in de haven van Zeebrugge. Dit karwei trok - men zou haast zeggen „hoe kan het anders" - de aandacht van Daan Muijs, aan wiens liefhebberij wij in het februarinummer reeds aandacht gewijd hebben. De naam Ms. Kasteel Staverden heeft jarenlang een magische klank gehad voor vele Amsterdammers: het betekende een va kantietochtje over de Zuiderzee, later het IJsselmeer, op een doorgaans volgepakte boot. Rina van der Veen van de afdeling correspondentie bij IHC Verschure bewerkte de pennevrucht van Daan Muijs. Het inkorten van een schip is op zichzelf niet zo opzienbarend, maar wel voor dit schip, dat al zóveel „executies" heeft onder gaan. Toen het in 1930 werd gebouwd, had het een lengte van 49 meter en onderhield het passagiers- en vrachtdiensten tus sen Amsterdam en Harderwijk vice versa, voor de Maatschappij „De Holland Veluwe Lijn". Enige jaren na de bevrijding bleek de stoomraderboot Stad Harderwijk wat erg oud te worden. Om dat verlies te dekken, besloot de Rederij de vervoerscapaciteit van Kasteel Staverden te vergroten door verlenging van het schip tot 64 meter. Hierdoor kreeg het een passagierscapaciteit van 1500 personen. Het schip was al die tijd toevertrouwd geweest aan de zekere hand van Kapitein Miedema, die in 1965, op 72-jarige leeftijd, het „stuurtje" na 35 jaar trouwe dienst, erbij neerlegde. Hij had toen een leven als kapitein achter de rug, waarin hij nooit het bevel „in de boten" had behoeven te geven. Dat bevel zou ook weinig uitgehaald hebben, want de Kasteel Staverden heeft nooit een reddingboot aan boord gehad I In de jaren '50 liep door het toenemende autoverkeer de passa giersstroom snel terug en konden Rederij Zwaag en Maatschap pij Holland Veluwe Lijn samen nog slechts één boot laten varen. Het was en bleef het trotse Ms. Kasteel Staverden. Toen in 1967 de dijken van de polder Zuid-Flevoland werden gesloten en de dienst Amsterdam-Harderwijk werd opgeheven, zijn er met de Kasteel Staverden een aantal jaren nog diensten onderhouden tussen Harderwijk en Volendam, en Lelystad en Volendam vice versa. Het schip heeft daarna ook nog dienst gedaan als hospitaalschip voor vakantievaarten met zieken en invaliden onder auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis. De Holland Veluwe Lijn was inmiddels opgegaan in de Verenigde Toeristen Bedrijven te Harderwijk. In 1972 besloten de Verenigde Toeristen Bedrijven het schip te laten inkorten en wel tot een lengte van 55 meter. De Kasteel Staverden doet nu dienst in Zeebrugge voor rond vaarten door de haven. Het biedt nu plaats aan ruim 600 passa giers. Onze beste wensen begeleiden deze oudgediende, die dankzij het werk van onze collega's van de Oranjewerf in haar derde jeugd verkeert. 78

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10