Nu Onder grote belangstelling, vooral van Poolse zijde, is op 21 april j.l. bij IHC Verschure de emmermolen Inz. Tadeusz Wenda te water gelaten. Wij bouwen dit baggervaartuig in opdracht van NAVIMOR in Gdansk (Polen). Het wordt een kopie van de em mermolen, die een paar jaar geleden aan Polen is geleverd, de Rozgwiazda. Ook deze krijgt emmers met een inhoud van 835 I. en een totaal geïnstalleerd vermogen van 1100 pk. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Barbara Ko- towska, echtgenote van Dr. R. Kotowski, Handelsraad van de Ambassade van de Poolse Volksrepubliek te Den Haag. Nadat zij in haar landstaal de goede wensen voor schip en bemanning had uitgesproken, liet mevrouw Kotowska de fles tegen de romp uiteen spatten. Duidelijk hoorbaar viel vervolgens de klink los. Even duurde het nog en toen gleed het 46 meter lange en 12 meter brede ponton heel kalmpjes aan van de helling het IJ- water in. Toen Het was vlak na de oorlog, dat men bij Gusto een oude sleep- zuiger, de Coronation onder handen nam voor een opknapbeurt. Daarna ging dit schip naar Polen om baggerwerk te doen bij Gdynia. De nieuwe naam van het schip luidde Inz. Wenda, ter herinnering aan de man, onder wiens leiding indertijd de haven van Gdynia is aangelegd. Na jaren trouwe dienst is de zuiger opgelegd voor de sloop. De weduwe van Ir. Wenda gaf toestem ming om de naam van haar man te laten voortleven in het nieuwe baggervaartuig. Om geen verwarringen te laten ontstaan, luidt nu de naam voluit: Inz. Tadeusz Wenda. Straks De haven van Gdansk wordt uitgebreid met een nieuw bassin, dat Noordhaven zal heten. Deze uitbreiding is nodig in verband met de stijgende Poolse kolenexport en de groeiende olie-import. De Noordhaven wordt geschikt gemaakt voor schepen tot 100.000 ton dw. Voor de Poolse Volksrepubliek is het werk van groot belang en daarom is ons verzocht de emmermolen zo spoedig mogelijk op te leveren. Men heeft de Inz. Tadeusz Wenda hard nodig op het karwei. Onze collega's bij IHC Verschure zullen er alles aan doen om de emmermolen binnen een paar maanden gereed te hebben voor aflevering. Foto 1. Mevrouw Barbara Kotowska ontvangt bloemen van de 7-jarige Monique Peekstok. Haar vader is voorman-plaatwerker op de werf. Foto 2. Het schip is ge doopt! Foto 3. Kalm aan glijdt het ponton het IJ in. 72

Het Zeskant | 1972 | | pagina 4