BEZINT EER GIJ BEGINT - m 11 lit! E3«ö?* Zevenhonderdduizend vierkante meter natuur in een wereldstad. Dat is de Flo- riade, de Internationale Tuinbouwten toonstelling, die nog tot 1 oktober a.s. in Amsterdam wordt gehouden. Een mani festatie, die best de moeite waard is om er een bezoek aan te brengen. Alleen: be zint eer gij begint! Er is zo veel te zien, dat u er goed aan doet, na kopen van toe gangskaartje en programma, plaats te nemen op één van de 750 zitbankjes. Of achter een bak koffie te kruipen in een van de 9 café's en restaurants. En dan een plan opmaken. Een keuze doen uit de veelheid van attracties. Het is moeilijk hiervoor richtlijnen te geven, leder heeft zo z'n persoonlijke smaak. Bovendien is de Floriade een tentoonstelling, die zich zelf voortdurend vernieuwt en verandert. Toen wij er waren - eind mei - was de Rodondendronvallei in volle bloei en was er in de Amstelhal een prachtige collec tie exotische gewassen uit binnen- en buitenlandse plantentuinen samenge bracht. De cactus, de padiplant en de kapok boom hebben echter kort daarna plaats gemaakt voor kasrozen en vroegbloeiende vaste planten. En die zijn op hun beurt al weer vervangen door lelies en andere zo merbloemen, gevolgd door tuin- en park rozen van de volle grond. Zowel binnen als buiten verandert de Floriade met het verstrijken van de we ken en de maanden. Er wordt goed voor al het moois gezorgd. Een legertje hove niers is dag in dag uit in actie. Maar meer nog dan dat: het gietwater uit de waterlopen om het terrein wordt elke dag op zoutgehalte gecontroleerd. Water is er overigens genoeg, hoe kan het ook anders op een Hollands evene ment. Er zijn zo'n 40 grote en kleine vij vers. Water: drager van Schepen. Verbin ding tussen continenten. Of voor de vis serij. Maar ook: water, verraderlijke vriend. Met welke middelen de mens daar tegen op treedt, toont de afdeling "Land uit Wa ter". Modellen van baggerschepen - waar onder onze Prins der Nederlanden - fo to's, kaarten en grafieken vertellen over dat typische Hollandse kunnen: baggeren en grond verzetten. Wilt u méér natuur, kijk dan rond in de afdelingen Voedingstuinbouw, Boomkwe kerijen, Bedreigde Flora, Bos en Inlands hout, Natuurgebied - een instructieve tuin met natuurlijke en half-natuurlijke vegeta ties. Mocht dit, vooral voor jeugdige bezoe- kertjes, wat veel worden, rijdt dan rond in de expo-cars of in het Amsteltreintje. Of laat u ronddraaien in het reuzenrad met panoramagondels. In de hoogste stand kijkt u vanaf 42 meter op de Flori ade neer. Of, ga lekker verdwalen in een heus doolhof. Over doolhof gesproken, komt u er niet meer uit, uit de problemen van de opvoe ding in deze wereld, weet dan, dat op een apart gedeelte van 1 juni tot 15 au gustus de manifestatie "Kind en Leef milieu" wordt gehouden. Er zijn op de Floriade ook enkele landeninzendingen. Zeer het bekijken waard is "Het Land van de Bijbel", tegenover het, eveneens boei ende, Israëlische paviljoen. In deze Bij belse tuin wordt het leven van alledag uit een ver verleden instructief uitgebeeld. Tot zover enkele grepen uit een exposi tie gewijd aan de mens, zijn bloemen, zijn voeding, zijn omgeving en zijn toe komstig milieu. Aan de voorbereiding van de Floriade is tien jaar gewerkt. Het oude Beatrix- park en het nieuwe Amstelpark hebben er een totaal ander aanzien door gekre gen. Zelfs zo, dat vogels en klein wild zijn gaan nestelen in een omgeving, waar de horizon bestaat uit torenflats, auto snelwegen en andere bouwwerken. Een verademing én een waarschuwing tege lijk! De Floriade in Amsterdam wordt ge houden van 30 maart - 1 oktober. Ope ningstijden: van 9.30 uur tot 22.30 uur. Toegang: 5,-; kinderen tot 12 jaar 2,-; 65-plussers 3,50. Ingangen en parkeerplaatsen: naast RAI- gebouw en aan de Europaboulevard. Openbaar vervoer: vanaf Centraal Station tramlijn 4 of 25; vanaf Amstelstation bus lijn 8 of 15. Wie per trein reist, koopt een gecombi neerd trein/tram/toegangsbiljet aan het station van vertrek. 90

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10