MERELNEST ONDER MOTORKAP In het Smit Bolnes Nieuws van april jl. schreef de heer C. J. van Dongen een bijzonder aardig vogel-verhaal, dat ook onze lezers zal interesseren: ,,De merel is een eigenaardige vogel die je een beetje met de mens kan vergelijken. Zo zijn er onder hen bosbewoners, platte landers en stedelingen. Maar men spreekt slechts van twee po pulaties, daar de plattelanders en de stadsmerels bijna dezelfde gedragingen hebben. Ondanks de milieu-verandering, die de mens heeft veroorzaakt, passen zij zich uitstekend aan. Hun nesten bouwen ze soms op de eigenaardigste plaatsen. Zij doen dit o.a. in bomen en heesters, wat normaal is, maar ook in klimplanten, nissen en gaten van gebouwen, houtschelven, (de ze komen bijna niet meer voor), en zelfs in uw auto. Dat onder vond de heer K. Pannekoek, die met een merelnest onder de motorkap van zijn Ford naar en van zijn werk reed. Dat die auto er soms een dag niet was, scheen geen bezwaar op te leveren, want zodra hij weer op zijn plaats was gepar keerd, bouwden de merels weer rustig verder. Wat bezielt nu zo'n beest? Is het verzot op de comfortabele ruimte van de Ford? Nee, men kan hier ook de mensenwereld in zien. Het is in ze kere zin een soort van woningnood. De merel bouwt al heel vroeg in het voorjaar, zo ongeveer begin maart. Er is dan nog weinig of geen groene beschutting, dus zal het nest zo laag mogelijk bij de grond, op een beschutte plaats worden gebouwd. Naarmate het groener en meer begroeid gaat worden, zal de merel ook zijn nest hoger gaan bouwen in bomen, struiken en heesters. Maar heeft hij er ongestoord kunnen broeden, dan zal hij het zeker nogmaals doen. Het is geen uitzondering, dat een merel tweemaal, soms wel driemaal broedt. Gewoonlijk leggen ze 45 eieren en beginnen bij het derde ei te broeden. Na 13 of 14 dagen komen de eieren uit. Na twee weken verlaten de jonge merels het nest, maar worden nog wel enige tijd door de ouders gevoed." Bij nader inzien voelde het merel-ouderpaar er toch weinig voor hun kroost geboren te laten worden temidden van benzine- en olieluchtjes en motorlawaai. Achter de fabriek werd een tweede nest-woning gebouwd en daar zagen de kleine mereltjes het levenslicht. 91

Het Zeskant | 1972 | | pagina 11