Wat zit er achter de koersstijging van de aandelen IHC Holland? Wij lazen in het doorgaans goed geïnformeerde beleggersblad „Beleggers Belangen" van 31 maart jongstleden onderstaand artikel. Als enig commentaar zouden wij de koers per 13 juni willen doorgeven. Die is 690, waardoor de koers/winstverhouding 19 is geworden. Dat is ons tot op het moment van het beantwoorden van deze vraag een raadsel gebleven. Wij weten niet eens of er van één be paalde zijde wordt gekocht of dat verschillende kopers aan het werk zijn. Ook het motief is ons niet bekend. Eerst dachten wij aan voorwetenschap, omdat de koers zo sterk begon op te lo pen toen het jaarverslag nog niet was gepubliceerd. Maar na die publikatie is de notering zo sterk verder omhoog gegaan dat wij in eerste instantie dachten aan een mogelijk bod op de aande len. Bij nader inzien zijn wij echter op die gedachte terugge komen, omdat de koper op een zodanig vreemde wijze de koers van het aandeel IHC aan het opdrijven was, dat hij onmogelijk een bod op de aandelen kan overwegen. In dat geval zou hij immers, dankzij eigen aankopen, een verschrikkelijke hoge prijs voor IHC moeten betalen. Het aandelenkapitaal van het concern bedraagt ruim 26 miljoen. Na de koersstijging die zich heeft voorgedaan zou een bod pas kans van slagen hebben op een niveau van 650% a 700%. Dat wil zeggen dat een prijs van f 170 miljoen a f 180 miljoen voor IHC zou moeten worden be taald. Dat lijkt ons toch wel wat erg veel. Het feit dat de koers in twee weken tijd is opgelopen van 450 tot circa 570 wijst er echter op dat er een diepere oorzaak is, dan alleen maar wat enthousiasme over een mooi jaarverslag. Wij weten trouwens dat menige grote belegger juist in tweestrijd stond: IHC aan houden of verkopen. Deze beleggers hebben IHC jaren lang in portefeuille gehad en hebben er veel plezier van gehad. Maar zij begonnen te twijfelen, uitgaande van de gedachte dat winststij gingen van twintig of dertig procent niet eindeloos doorgaan. Zij vonden ook de koers/winstverhouding langzamerhand wat hoog worden. Bij een prijs van 500 stond het fonds immers op 14 maal de winst gewaardeerd. Thans op de koers van 570 is de koers/ winstverhouding zelfs 16. De kopers van de afgelopen dagen vonden dat blijkbaar nog steeds niet te hoog. Dit doet de ge dachte opkomen, dat de kopers van aandelen IHC waarschijn lijk in een land wonen, waar hoge koers/winstverhoudingen aan de orde van de dag zijn. Hierbij moet dan gedacht worden aan Engeland, waar 15 maal heel gewoon is en 40 maal pas duur wordt genoemd. Dan kun je met IHC nog wel even voort. Dit te meer, omdat de Engelsen helemaal „kapot" blijken te zijn van de schier oneindige mogelijkheden die de Noordzee nog in petto heeft, met name op het gebied van olieboringen. Als men van Engelse zijde echt een bod op IHC zou overwegen dan zou dat ons overigens spijten. IHC is een stukje nationale trots, een bedrijf dat zijn tijd ver vooruit was en in staat bleek in voor de scheepvaart moeilijke tijden, zeer gunstige resultaten te boe ken. UitBeleggers Belangen", d.d. 31 maart 1972. In het kader van de „internationalisering" van ons fonds is de Raad van Bestuur er in november 1971 in geslaagd ons aandeel genoteerd te krijgen bij de beurs van Brussel. Datzelfde is nu ook gebeurd in Parijs. Daar is zelfs een levendige handel in ons aandeel ontstaan, wat ook wel weer zijn invloed op het koersverloop gehad zal hebben. Voor beide gebeurtenissen zijn weer een aantal IHC'ers flink in touw geweest. Om te onderhandelen met de beursautoriteiten, om te regelen met de bank, om boekwerkjes te produceren, om de ontvangsten te organiseren, om ons te vertegenwoordigen, om speeches te houden. Bijgaand twee plaatjes uit Parijs. Op de ene ziet u onze president, de heer H. Smulders tijdens zijn „discours" met aan zijn zijde de heer Termeer om eventueel bij heel ingewikkelde vragen te kunnen assisteren. Op de andere foto een overzicht van de bezoekers. De heer Smulders had geen moeite met hun vragen en tijdens de cocktail party na afloop konden we merken, dat de vele Franse beleggingsadviseurs, bankmensen en persvertegenwoordigers IHC Holland een bijzonder boeiend bedrijf vinden. 83

Het Zeskant | 1972 | | pagina 3