KRAAN HALEN IN NOORWEGEN Wie op de kaart van Noorwegen de plaats Langesund zoekt, moet wel even goed kijken. Vinden doe je 'm ten zuidwesten van Oslo, of ten noordoosten van Kristiansand. In de 16e eeuw was Lange sund een belangrijke exporthaven, vooral voor hout. Tegenwoor dig ligt de nadruk meer op de garnalenvisserij en de industrie, zoals scheepsbouw en conserven. Er is een aardig zandstrand en daarom is Langesund in trek als badplaats en vakantieverblijf. De hengelaars kunnen een boot huren om in de fjord een aasje uit te werpen. Al deze toeristische aantrekkelijkheden waren natuurlijk niet het doel van de reis van de grindsleepzuiger Deepstone naar Noor wegen. Men ging er een kraan halen. Het schip wordt voorzien van een kraanconstructie met twee grijpers, die op rails over het laadruim kan rijden. Met behulp van de twee grijpers wordt het grind uit het laadruim gelost en op een lopendeband-installatie gedeponeerd. Deze kraan nu is gemaakt door de Noorse firma Munck en het was eenvoudiger om de kraan te gaan halen, dan de montage en installatie in ons land te laten doen. Bovendien kon men op de tocht naar het noorden meteen zien hoe de Deepstone zich al varende gedroeg. Nadat nog een dag was proefgevaren voor het doen van stuur- en manoeuvreerproeven, ankerproef e.d., vertrok de Deepstone op 1 mei naar Noorwegen. In de ochtend van de 3e mei meerde men af in Langesund. Meteen werd met de voorbereidende werk zaamheden begonnen en de volgende dag tilde een drijvende bok de grote kraanconstructie aan boord. Er moesten nog heel wat draden en draadjes worden vastge maakt, voordat met proefhijsen kon worden begonnen. Toen was het inmiddels dinsdagmorgen geworden, 9 mei.

Het Zeskant | 1972 | | pagina 4