Begin mei was het zover, dat de sleepzuiger Kao Ching de werf van IHCVerschure de schroeven toekeerde, voor een driedaagse proeftocht op de Noordzee. Op weg naar de baggerplaats bij het lichtschip - pardon lichtplatform - Goeree, werden al een aantal beproevingen en metingen van de lange lijst afgewerkt. Toen ging de pijp overboord en kon de Kao Ching voor het eerst z'n capaciteiten als sleepzuiger tonen. Het was geen "lekker zand" en daarom duurde het zo'n 5 kwartier, voordat de hopper vol doende was gevuld. Als plaats van overnachten was toestemming gekregen de beton- steiger in Hoek van Holland te gebruiken. Daar vonden wij de volgende ochtend in alle vroegte het schip. Terwijl de bemanning aan het ontbijt een eitje pelde, haalden de fotografen de kapjes van de lenzen van hun camera's om alvast het nieuwe schip on- Het volgende programmapunt: snelheidsproeven met verschillen de vermogens, kreeg een onverwacht uitstel, doordat iemand per ongeluk de knoppen indrukte, waarmee de bodemkleppen ge opend worden. Voortijdig werd het zand weer aan zee terugge geven. Oceanus, wel wat gewend, zal ook dit keer de nodige krachtter men gelaten hebben aangehoord. Een telefoontje naar de pomp- kamer in het voorschip en de baggerpomp ging draaien. De zuig- buis ging naar beneden en opnieuw zoog de Kao Ching zich vol. Intussen was de middag al een flink eind verstreken. De motorvlet Hoorn van Rijkswaterstaat kwam langszij om een aantal mensen over te nemen. Ook uw verslaggever, die daar mee de mogelijkheid had nog wat foto's te maken van het gela- MET DE "KAO CHING" DER NEDERLANDEN CHING OP PROEFVAART der schot te nemen. Nageoogd door de mensen die op de kade van de Mij. Zeeland hun werk verrichtten, koos de Kao Ching zee. Met z'n 71 meter lengte en z'n laadruiminhoud van 1600 m3 is de Kao Ching maar een kleuter in vergelijking met de grote broers die wij tegenkwamen zoals de Prins der Nederlanden en de l/l/. D. Gateway. Parmantig stak de sleepzuiger echter de neus in de golven. Koers zuidwest, naar Goeree. Nadat de Kao Ching zich had volgezogen met zand gingen wij wat spelevaren. Met de stopwatches in de hand werden die dingen gedaan, die samengevat de manoeuvreerproeven heten. Van "hard stuurboord" naar "hard bakboord" en omgekeerd. Draaicirkels maken. Noodstoppen uitvoeren. 1 den schip. Er stond nogal wat deining, dus vrolijk dansend en slingerend voeren wij naar Hoek van Holland terug. Zolang het zicht voldoende was, deed de Kao Ching nog iets aan de snel heidsproeven. Als een volle zandbak koos het schip daarna lig plaats in de Hoek. Met zo'n 1400 m3 zand, waarin een verdwaald krabje rondschar relde, gingen wij de volgende morgen voor de derde maal op stap óp de Noordzee. In het beproevingsgebied bij het lichtplat form Goeree werden de snelheidsproeven hervat, met de Decca- apparatuur als meeteenheid. In de mast wapperden twee vlaggen méér. De "S" en de "M", het teken voor de scheepvaart, dat hier een schip bezig was met snelheidsmetingen en dus niet van zins koers te wijzigen. 86

Het Zeskant | 1972 | | pagina 6