Als een dood ding hangt in het boorschip Pélican een unieke duikerklok. George Baurens is de chef van de Franse kikvors mannen, die iedere vaart van de Pélican zal meemaken, ontbe ringen en eenzaamheid ten spijt, om tijdens boringen onderzoe kingen te verrichten op de zeebodem. George Baurens weet een dood ding als de duikerklok bijna le vend te maken, enkel en alleen door de manier waarop hij erover vertelt. De luisteraar ziet zichzelf neerdalen in de klok en wordt tot ongekende diepten meegevoerd; hij komt de moeilijke avon turen gemakkelijk te boven en de gevaren tellen niet meer. Baurens vertelt over het unieke van deze klok; ten eerste: dit is de eerste klok ter wereld die niet bestuurd en begeleid wordt door verschillende kabels, die in het schip bevestigd zijn. Er is slechts één kabel waar de klok aan vast zit, de z.g. "life-line", een elektrische kabel die zorgt voor de toevoer van de stroom. De klok wordt bestuurd door propellertjes die in werking gesteld kunnen worden wanneer de cabine onder het schip is; men kan op deze manier met de vier propellers gemakkelijk onder water manoeuvreren. Ten tweede: De klok kan afdalen tot op een diepte van 300 meter onder de waterspiegel. Ter vergelijking: in het keuringscentrum van de Koninklijke Nederlandse Marine in Den Helder worden mannen getest die tot op een diepte duiken van 55 a 60 meter. De duikers van de Franse Maatschappij Comex in Marseille verlaten de cabine echter op een diepte van 300 meter, alsof het niets is. Voorbereidingen De voorbereidingen die door de duikers thans op de Pélican ge troffen worden, lijken op de voorbereidingen voor een maanlan ding. Ook onder water heeft de stijl van werken van de duikers wat weg van de werkwijze van de astronauten. Drie kikvorsmannen dalen af met de klok. Tijdens een duik ver laten twee duikers de cabine, de ander blijft in de klok zitten en onderhoudt o.a. een voortdurende communicatie met de mensen boven op het schip. Ondanks dat Baurens erg luchtig over zo'n duik spreekt, geeft hij wel toe dat de duikers het op grote diep ten toch echt niet wagen om zich verder dan 10 meter van de klok te begeven. Op de Pélican is een speciale televisie- en communicatiekamer ("Houston control" zou men kunnen zeggen); via de camera's die aan de buitenkant van de klok bevestigd zijn, kan men iedere beweging van de duikers volgen en via een radioverbinding kan men de duikers van boven af opdrachten verstrekken. Net als na een maanlanding worden de duikers ook weer op een schip opgevangen; zij moeten net als de astronauten enkele da gen medisch onderzocht worden en enkele dagen in "quaran taine". Of het voor de duikers niet vervelend en eenzaam is om tenmin ste een halve dag in de duikerklok en daarna nog in een kleine ruimte als de decompressietank min of meer opgesloten te zitten? Chef Baurens laat zich hier niet over uit; wel vertelt hij wat cynisch: "Ze lezen een beetje, doen een spelletje en praten wat". Vooral dat laatste lijkt de Franse duikers wel toevertrouwd, gezien de stortvloed van woorden die Baurens over de bezoekers uitstort. In de decompressietank noch in de duikerklok mag gerookt of FRANSE KIKVORSMANNEN 88

Het Zeskant | 1972 | | pagina 8