BAGGEREN IN ZEEBRUGGE Er zijn dappere doorzetters, die zich aan strandvermaak wagen, op die "zomerse" junidag in Zeebrugge. De zon schijnt, dat wel, maar de bries uit zee liegt er niet om. Het doel van ónze reis naar deze Belgische kustplaats is niet het fraaie strand, maar de sleepzuiger Vlaanderen XVIII. In de verte, tegen de horizon, zien wij het silhouet van dit schip, een van de grootste sleepzuigers die wij ooit bouwden, langzaam z'n baantjes trekken. In de namiddag betrekt het weer snel. Vlug worden strandstoelen en opblaasbedden opgeborgen. Mensen-met-vakantie proberen deze status op te houden, maar dat kost moeite met de koude wind om de blote benen. De golven slaan steeds feller tegen de zuidelijke havendam. Op deze dam in de flakkerende wind zien wij de Vlaanderen XVIII de haven binnenvaren. De dagtaak zit erop. Nieuwe bloei Zeebrugge maakt op de toeschouwer een wat rommelige indruk. Er is van alles wat: industrie, vertrek- en aankomstplaats voor veerboten, strandvermaak, containervervoer, visserij, losplaats voor tankers, jachthavens. Medio 1907 was de verbinding van Brugge met de zee een feit. De inhuldiging van de zeehaven van Brugge werd met veel luis ter gevierd. De 1e wereldoorlog bracht Zeebrugge zware klappen toe. De op bouw hierna ondervond de vertragende invloeden van de econo mische crisis. De 2e Wereldoorlog leek aanvankelijk aan Zee brugge te zullen voorbijgaan, maar in 1944 werden alle havenin stallaties vernield. Momenteel is Zeebrugge bezig aan een nieuwe ontwikkeling, daar in krachtig gesteund door maatregelen van de Belgische over heid. Er wordt gebouwd, gegraven en gebaggerd. Met de bouw van een zeesluis voor grote schepen is onlangs een begin ge maakt. In het natte grondverzet speelt S.A. Dragages Decloedt et Fils al heel lang een grote rol. Baggermaterieel van deze firma is en wordt regelmatig gebruikt voor het doen van verschillende werk zaamheden. Wij zagen de sleepzuiger Vlaanderen I - door ons in 1951 ge bouwd - druk in de weer met het uitvoeren van onderhoudswerk in de haven. De sleepzuiger werkt continu en brengt lading na lading slib naar buiten, om die een paar mijl uit de kust in zee te lossen, (foto bladzijde 107, links boven). 13 urige werkdag Hoewel ook de Vlaanderen XVIII hoort tot de familie van bagger- vaartuigen, waarmee continu werken mogelijk is, wordt dit bij Zeebrugge niet gedaan. Om economische redenen is de voorkeur gegeven aan een 12 tot 14-urige werkdag met één ploeg. In alle vroegte zijn ook wij aan boord. Om 7 uur worden de tros sen losgesmeten. Zo ooit het gemak van een boegstraalinstalla- tie is aangetoond is dat hier wel het geval. Zowel het afmeren aan de kade, als het wegvaren en het keren in de havenkom ge schieden door dit grote schip zonder enige hulp van sleepboten. Terwijl wij de haven uitvaren worden de twee zuigbuizen alvast uit de bokken getild en wat neergelaten. Er wordt begonnen met baggeren rond het zuidelijke havenhoofd. Peilingen hebben aan getoond, dat het hier is aangeslibd en zulke plekken dienen met voorrang te worden opgeruimd. Regelmatig wordt er gepeild in de vaarweg van Zeebrugge naar zee. Die heet de "Pas van 't Zand" en moet op een diepte van 9,50 m blijven. 106

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10