VARIA VAN DE AFDELING OPLEIDINGEN IHC VERSCHURE Werk op zee Het voornaamste werk voor de Vlaanderen XVIII ligt echter 10 km uit de kust. Hier wordt in "Het Scheur" een gedeelte van de vaarroute naar de Scheldemonding uitgediept. Dan kunnen ook grotere schepen Vlissingen en Antwerpen bereiken. Het werk be slaat een lengte van 17 km, waarin de diepte wordt gebracht op 10,50 m bij laag water. Dit betekent een grondverzet van in totaal 6 miljoen m3. Het werken gebeurt in het radiogebied van Vlissingen en dus wordt de scheepvaart elk uur gewaarschuwd voor de baggeren de reuzensleepzuiger. Omdat naar de stortplaats gevaren moet worden over een aantal banken heen, is het niet mogelijk de Vlaanderen XVIII tot zijn grootste diepgang vol te laden. De tota le dagproduktie is mede afhankelijk van hetgeen er gebaggerd wordt: zand of slib. De bemanning van de Vlaanderen XVIII bestaat uit zo'n 13 man. Ze vormen een hechte gemeenschap. In de kombuis staan rond het middaguur op het grote fornuis verschillende pannetjes te pruttelen, leder neemt z'n eigen lunch mee! Toch is er voor ons, die dat niet deden, ook een warme hap. Bedankt voor de gast vrijheid, mannen. Intussen gaat het werk gewoon door; zuigen, varen, storten, varen, zuigen, varen, storten, varen, zuigen Het is niet druk op het water: een paar containerschepen, een enkele bulkcarrier, de Free Enterprise, een Pools visserij-fabriek- schip, een kleine grindzuiger en een aantal garnalenvissers, heen en weer wiegend met hun netten. Aan het eind van de middag zetten wij leeg koers naar de haven. Opnieuw is een werkdag van de Vlaanderen XVIII ten einde. Nog een paar maanden, dan zit het hele karwei er op. Dit karwei tenminste, want "baggeren voor Zeebrugge" zal altijd noodzake lijk blijven! Nog eens de kantine Mochten wij in het juni-nummer van ons Zeskant iets vertellen over de opening van de kantine in de leerschool bij IHC Ver- schure, thans kunnen wij aan de hand van een hierbij gepubli ceerde foto laten zien hoe dat interieur van die kantine er dan wel uitziet, (zie bladzijde 108). Zoals gezegd waren de jongelui in de gelegenheid gesteld hun eigen 'home' naar eigen smaak en inzicht in te richten. U zult het met ons eens zijn, dat zij er iets gezelligs en iets sfeervols van hebben gemaakt. Een volgende stap was toen om het lokaal tevens te bestemmen voor het geven van theorie-lessen. Cursus Nederlands voor Joegoslaven En zo hebben dan een aantal Joegoslavische werknemers even eens in deze lokaliteit een cursus Nederlands gevolgd. Deze cursus, die eenvoudig van opzet was, kon daar, door de aan wezige outillage en apparatuur op moderne wijze gegeven worden. De dapperen, die volhielden, ziet U op de hierbij afgebeelde foto. In het midden met bril de heer Reijn, chef van de afdeling opleidingen, onder wiens leiding de cursus stond. (blz. 108). Op donderdag 15 juni l.l. zijn in het bijzijn van de heer V. Priz- mic, adjunct-directeur van Tehnomont en leider van de groep die bij IHC Verschure is tewerk gesteld, certificaten uitgereikt als bewijs van het volbrengen van deze basis-cursus Neder lands. Een dergelijk brevet kon worden uitgereikt aan de heren: Tomic Blaz, Jotanovic Desimir, Marfan Bruno, Jotanovic Uros, Petrusic Josip en Baric Stjepan. Namens de directie van IHC Verschure overhandigde de heer Reijn aan deze Joegoslavische werknemers een geïllustreerd boekwerk van de stad, die zij als tijdelijke werk- en woonplaats hebben gekozen. Na de Joegoslaven gefeliciteerd en gecom plimenteerd te hebben, sprak hij de hoop uit, dat er nu - na dit eerste succes - alle reden zou zijn om de vergaarde kennis van het Nederlands te verdiepen en uit te breiden. Maar bovenal verzocht hij de Joegoslaven toch vooral niet te schromen om zich nu ook op het werk van het Nederlands te bedienen. Het bleek, dat de goede wil daartoe aanwezig was, want een van de cursisten had een dankwoord voorbereid, dat hij in zijn beste Nederlands op papier had gezet. Dit werd ter plekke en met de nodige zwier voorgedragen. Een luid applaus en een handdruk extra van de chef en de leider waren de verdiende beloning voor deze zeer gewaardeerde geste. Voor U, Zeskantlezer, drukken wij de aldus op schrift gestelde rede van de heer Tomic Blaz hierbij op de volgende bladzijde af. 107

Het Zeskant | 1972 | | pagina 11