TWEE SLEEPZUIGERS EN VIER SLEEPBOTEN Eveneens een standaardschip is de sleepzuiger, die gebouwd zal worden voor de Empresa Nacionai de Puertos (Enupa) in Peru. Dit schip krijgt een laadruiminhoud van 1600 m3. De 2 x 7 bodem- schuiven zijn van het nieuwe IHC type, waardoor tijdens het los sen van de lading niets onder het vlak van het schip uitsteekt. De maximale baggerdiepte bedraagt 22,00 m. De bouw van deze sleepzuiger - die bij IHC Smit zal geschieden - wordt gefinan cierd uit een onlangs gesloten kredietovereenkomst tussen de Enapu en de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelings landen. Deze lening bedraagt 13 miljoen gulden. Met deze twee opdrachten is een bedrag gemoeid van ongeveer 25 miljoen gulden. Ondertekening in Moskou van het contract voor de vier sleepboten. Opnieuw hebben wij opdrachten ontvangen voor de bouw van sleepzuigers. Voor Tees Hartlepool Port Authority in Middlesborough (Enge land) wordt een sleepzuiger gebouwd met een laadruiminhoud van 1530 m3. Het is een standaardschip van het type 'THC Stan- trail Mark II" met een lengte van 71,25 m en een breedte van 11,60 m. De maximale baggerdiepte zal 29,00 m bedragen. De standaardsleepzuiger krijgt enkele extra voorzieningen, zoals een zelfleegzuiginrichting, een walpersinrichting en een bakken- laadinrichting. Het baggervaartuig wordt bij IHC Verschure ge bouwd en moet in september 1973 opgeleverd worden. De Sovjet Unie, met name Sudoimport Moskou, heeft aan ons op dracht verstrekt vier grote zeesleepboten te leveren. De schepen krijgen een lengte van 72,50 m en een breedte van 12,80 m. Ze zijn geschikt voor het werken in temperaturen van +32 tot 30 graden Celsius. Het worden zeer modern uitgeruste sleepboten, o.a. voorzien van een z.g. ijsbrekersboeg, een complete duiker installatie, uitgebreide apparatuur voor het blussen van branden en veel materieel voor het uitvoeren van bergingswerkzaamhe den. De sleepboten zullen een snelheid kunnen behalen van ruim 17 knoop en een trekkracht hebben van 52 ton. De moderne ac commodatie biedt plaats aan een bemanning van 48 koppen. Smit-Bolnes motoren De sleepboten zullen elk worden voorzien van twee Smit-Bolnes hoofdmotoren. Het zijn 8 cilinder motoren van het nieuwe HDK type, elk met een vermogen van 3400 pk, die de vaste schroef aandrijven. De order voor deze acht motoren betekent een wel kome aanvulling voor de orderportefeuille van Smit Bolnes in Zierikzee, maar tevens een blijk van vertrouwen in het nieuwe type kruishoofdmotor van deze fabriek. Inclusief de hulpvermogens voor o.m. aandrijving van de genera toren en de brandblusinstallatie, wordt op elke sleepboot een to taal vermogen geïnstalleerd van ruim 9000 pk. Met déze opdracht is de orderportefeuille van IHC Holland met ruim 80 miljoen gulden uitgebreid. 99

Het Zeskant | 1972 | | pagina 3