Na "een kraan halen in Noorwegen" stond er "grind halen bij Engeland" op het proeftochtprogramma van de grindsleepzuiger Deepstone. Dit gebeurde medio juni. Doel van de tocht waren de grindgronden voor de Britse kust bij Great Yarmouth. Voor Kapi tein Brakman geen onbekend gebied, want met de WD Seaway en de Prins der Nederlanden is hier al grind vandaan gehaaald. Nu echter was het met een speciaal voor dit soort werk ontwor pen schip. Met spanning keek men toe, hoe de zuigbuis over boord ging en even later het proces van zuigen-zeven-laden be gon. U weet het, de opgezogen specie wordt naar de zeefwagens geleid, die zand en water overboord zetten en het grind in de hopper doen belanden. Met zo'n 8000 ton grind in het laadruim voer men terug naar Rot terdam. De Deepstone koos ligplaats aan de kade van de HAL. De volgende morgen werden twee bakken langszij gebracht en kon een ander belangrijk beproevingspunt beginnen: het lossen. BIJENGELAND De zeefwagens werden op het voorschip "geparkeerd" en de kraan werd boven het laadruim gereden. De lopendeband instal latie werd in gereedheid gebracht en toen begonnen de grote grijpers gulzig met het opgraaien van het grind. Dit lossen ging jammer genoeg niet zonder pech en tegenslag, maar ach, het was voor iedereen een volkomen nieuw schip met een installatie anders-dan-anders. Eenmaal leeg ging de Deepstone terug naar Kinderdijk voor de "finishing touch". Wanneer u dit leest is de grindzuiger aan het werk gegaan in die nieuwe tak van baggeren: het winnen van grind uit zee. Van het proefbaggeren bij Engeland maakte de heer E. v. d. Bergh enkele foto's voor ons blad. Foto's 3 en 4 zijn van onze "hoffotograaf" Fotobureau Kramer. Dat mag best eens gezegd worden. GRIND HALEN 103

Het Zeskant | 1972 | | pagina 7