De bewoners van de Braziliaanse steden Rio de Janeiro en Niteroi dromen al lang van een snelle oeververbinding tussen de ze steden, die gescheiden zijn door de Guanabara baai. Reeds in 1875, tijdens de regeringsperiode van Keizer Don Pedro II, sprak men al over het slaan van een brug. Die plannen worden nu ten uitvoer gebracht. De firma Empre- sa de Construpao e Exploragao da Ponte Presidente Costa e Silva (ECEX) werd opgericht. Zij is verantwoordelijk voor de constructie en exploitatie van de brug. De brug, één van de langste ter wereld, krijgt een totale lengte van 14 kilometer, waarvan 9 kilometer boven water. Peilers, die geplaatst zijn op een onderlinge afstand van 80 meter, zullen het bouwwerk ondersteunen. De constructie van de betonnen fundatie De peilers van de brug rusten op een aantal betonnen palen, die hun verankering vinden in de rotsbodem van de baai. Om niet gehinderd te zijn door slecht weer en ruwe zee, be sloot ECEX gebruik te maken van hefeilanden, waarop de boor installaties geplaatst konden worden. De order voor 3 hefeilanden werd uiteindelijk geplaatst bij IHC Holland na een speurtocht in o.a. Japan, Frankrijk en de Ver enigde Staten. De reeds eerder voor civiele doeleinden ge bruikte IHC Holland hefeilanden hadden grote indruk gemaakt op de ingenieurs van ECEX. De pontons van deze hefeilanden werden gebouwd op een Braziliaanse werf onder toezicht van IHC Holland specialisten. De palen met de hefsystemen en de verdere machine-installaties werden in Holland gebouwd en door dezelfde werf in Brazilië gemonteerd. De pontons, met de afmetingen 46,35 x 24,10 x 4,20 meter, worden gedragen door elk 4 palen met een lengte van 50,20 meter. Voor twee van deze hefeilanden worden de palen met nog 10 meter verlengd. De pontons kunnen langs de palen op en neer bewogen worden met behulp van het door IHC Holland gepa tenteerde vijzelsysteem. In de pontons zijn ondergebracht: machinekamer, hutten, kan toor, messroom, pantry, magazijnen en wasruimte. De verblijven zijn voorzien van airconditioning. De plaatsing van de platforms geschiedt met de 6 ankers en de op het dek geplaatste verhaallieren. Plaatsing binnen 30 cen timeter nauwkeurig is mogelijk. Is de juiste positie met Laser stralen gecontroleerd, dan laat men de palen zakken en vijzelt men, na het voordrukken van de palen, het ponton op tot buiten het bereik van de golven. Men heeft nu een vaste basis verkregen en kan gaan boren zonder daarbij gehinderd te worden door sterke wind of zee gang.

Het Zeskant | 1972 | | pagina 8