Voor het boren van de gaten van de betonnen palen, zijn aan één van de lange kanten van de pontons twee boor- en casing machines geplaatst. Met behulp van de casing-machine drijft men de casings de grond in. Om dit in de grond dringen te ver gemakkelijken, laat men deze casings ook nog een heen en weer gaande, draaiende beweging maken. De casings dienen om te voorkomen dat het hierna te boren gat weer in zal stor ten, als geboord wordt in de klei- en zandlagen, vóór de rots bereikt is. In deze casings laat men nu de boorstang zakken. De boorkop met een diameter van twee meter blijft altijd enkele meters voor de casing uitlopen. Wordt een wat vastere bodem bereikt, dan stopt men de casing-beweging en gaat men verder met het boren tot enkele meters in de rots. Afhankelijk van de bodemgesteldheid worden dieptes bereikt van 80 meter. Het verwijderen van het boorsel wordt verkregen met het zgn. "airlift" systeem. De hiervoor benodigde spoel- pompen en compressoren zijn respectievelijk geplaatst in de machinekamer en op het dek. Is het geboorde gat schoon en geïnspecteerd door een duiker, dan laat men een tweede stalen pijp zakken met een diameter van 1,80 meter. In deze laatste pijp, die dienst doet als bekis ting, wordt tevens de bewapening aangebracht. Hierna kan het gat volgepompt worden met beton. Is dit klaar dan wordt de eerste geplaatste casing weer opge trokken, terwijl de ruimte tussen de bewapening en de te trek ken casing tegelijkertijd opgevuld wordt met zand. De casing kan nu weer gebruikt worden voor het volgende te boren gat. De maximale trekkracht van de casingmachine bedraagt 300 ton. Die kracht is zo hoog, om de grote wrijving in de dikke kleilagen te overwinnen. Iedere peiler komt te rusten op 10 betonnen palen, de 4 hoofd peilers worden zelfs gedragen door elk 40 palen. Foto 1 Heien van de casings langs de zijkant van een der eilan den Foto 2 Goed begin is het halve werk. Vóór het begin van de ar beid eerst ochtendgymnastiek Foto 3 Overzicht van de werkzaamheden Foto 4 Het hele ploegje aan het werk. Het is duidelijk te zien waar de brug zal komen te liggen 3 Na de constructie van de peilers, kunnen de brugsecties ge plaatst worden. De betonnen secties worden in een op het bouwterrein gelegen fabriek gemaakt en per lichter naar de plaats van bestemming gebracht. Hier eenmaal aangekomen hijst een speciale kraan ze op en kunnen ze gekoppeld worden aan de reeds gemon teerde secties. Het centrale deel van de brug wordt uitgevoerd in staal. Dit stalen deel bestaat uit een hoofd-overspanning met een lengte van 300 meter en twee hulp-overspanningen van 200 meter. De stalen brugsecties, die op een nabijgelegen eilandje worden geconstrueerd, laat men te water om ze dan naar de hoofd peilers te kunnen slepen. Daar aangekomen worden eerst de hulpoverspanningen in hun geheel opgevijzeld langs de reeds gebouwde peilers en daarna volgt de hoofd-overspanning. Deze staalconstructies hebben een totaalgewicht van 13.000 ton. De grootste hoogte van de hoofd-overspanning bedraagt 72 me ter, gemeten vanaf de zeespiegel. Met de levering van deze hefeilanden heeft IHC Holland weer eens duidelijk de bruikbaarheid ervan aangetoond voor de ci viele bouw. 3 "«WW" 'f7 4 BRAZILIË 105

Het Zeskant | 1972 | | pagina 9