WEDEROM: MODERNISERING TINMOLENS Misschien hebt u het in uw krant gelezen, maar misschien is het u door de vakanties toch ontgaan: wederom gaan wij enkele tin molens in Indonesië moderniseren. Begin augustus kwam deze opdracht los. Zoals u wellicht nog weet voltooide de Mijnbouw Transport Divisie eind 1971 de modernisering van de tin-emmermolens Rambat en Tempilang. Dit geschiedde in opdracht van de Indo nesische regering. Enige jaren daarvóór bracht een team experts van IHC een uit gebreid rapport uit aan de Indonesische regering over de toe stand waarin haar tinwinningsvloot verkeert. Aan dit rapport wa ren rehabilitatie adviezen verbonden. Nu gaan wij dus opnieuw Indonesische tinmolens moderniseren en wel: de Klantji, de Lais en de Rajah. Verschure zal hiervoor 3 centrale lieren, 3 cribleurs of zeeftrom- mels en 3 grote bedieningslessenaars maken. Voor de modernisering van de Klantji, de Lais en de Rajah is een bedrag van 6 miljoen gulden uitgetrokken. Dit bedrag wordt ge financierd uit gelden, die door de Nederlandse regering beschik baar zijn gesteld in het kader van de ontwikkelingshulp. cursus 'pneumatiek- hydrauliek' Reeds in de eeuwen voor het begin van onze jaartelling was men bekend met allerlei apparaten, die, zij het natuurlijk verbeterd, heden ten dage nog steeds toegepast worden. In de derde eeuw vóór Christus was het de Griek Archimedes, die de hydraulische schroefpomp uitvond of in ieder geval sterk verbeterde. Dit is de inleiding van de cursus 'Pneumatiek en Hydrauliek', die voor IHC Verschure georganiseerd is door de Stichting Bij zondere Cursussen. Aangezien hydrauliek op vele objecten van de IHC wordt toege past, was de belangstelling voor deze cursus bij de Verschure- technici groot en kon zij in het eigen bedrijf gehouden worden. Bij de cutterzuiger voor Ackermans en Van Haaren, die momen teel op de nieuwbouwwerf onderhanden is, kan de opgedane theorie aan de praktijk getoetst worden. Deze cutterzuiger heeft namelijk een geheel hydraulische aan drijving. Bij die toetsing is duidelijk naar voren gekomen, dat de theore tische kennis een welkome steun vormt, maar dat de apparatuur steeds aan technische verbeteringen onderhevig is. Zo is bij voorbeeld de proportionele regeling, waarbij het uitgaande sig naal evenredig is met het ingaande signaal een systematische verbetering, welke nog niet zo lang toegepast wordt. Sinds het begin van de zestiger jaren is een geheel nieuwe tech niek ontstaan - die der fluidies en logische elementen. Hierdoor is het mogelijk geworden pneumatische machines te besturen, zonder dat de afmetingen van de besturingseenheid bezwaarlijk worden. In de cursus is de hydrostatica, dat is de leer van het evenwicht der vloeistoffen, behandeld; de hydrodynamica, of wel de leer van de beweging der vloeistoffen, is buiten beschouwing ge bleven. Het enthousiasme, waarmede de 21 Verschure-technici aan de cursus hebben deelgenomen, heeft ertoe geleid, dat het examen, dat ter afsluiting op 27 april van dit jaar gehouden is, door allen met goed gevolg is afgelegd. Bij de diploma-uitreiking op 25 mei 1972 betuigde het hoofd van de constructiebureaus van IHC Verschure, de heer Ir. J. B. Ben- nekers, zijn tevredenheid met het behaalde resultaat. Hij hoopte, dat de opgedane theorie in de praktijk winst zou be tekenen, want zei hij: 'In de moderne industriële onderneming zijn wij meer dan ooit gebonden om tegen zo laag mogelijke prij zen te produceren.' Diploma-uitreiking aan 2 van de 21 candidates

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10