De nieuwe NUBE Tekenkamer van IHG Gusto Op 28 augustus jl. is de nieuwe numerieke besturingstekenka mer van Gusto in de voormalige kantine van het hoofdgebouw in bedrijf gegaan. De inrichting van deze tekenkamer bestaat uit een grote Kongsberg Kingmatic 1830 numeriek bestuurde te kentafel, een besturingseenheid van Kongsberg bestaande uit een SM 94 computer en een schakelkast, een ponsbandlezer, een ponsband ponser, een regeldrukker, een schrijfmachine voor de operator, een bedieningslessenaar voor de tekentafel en een bandponsapparaat, gekoppeld aan een schrijfmachine. Zoals u al eerder in het Zeskant heeft kunnen lezen, zullen met behulp van de Autokon computerprogramma's de ponsbanden voor de numerieke brandsnijmachine vervaardigd worden. Het gebruik van de installatie is als volgt. Wanneer op één van de tekenkamers een invoerprogramma ge schreven is in de Autokon-taal wordt dit door een ponstypiste op het bandponsapparaat uitgeponst. Als dit gereed is wordt de installatie geschikt gemaakt om samen te werken via een tele foonlijn met een grote snelle computer die in Groningen staat. Het programma wordt dan ingelezen via de tapelezer en door de installatie langs een normale telefoonlijn, na hiervoor door een speciaal schakelapparaat geschikt te zijn gemaakt, naar de grote computer opgezonden. Deze grote computer is een Univac 1106 van de Gasunie. In deze computer zijn de Autokon programma's en gegevens van het schip waaraan men werkt opgeslagen, zodat het invoerprogrammaatje verwerkt kan wor den. Als dit is gebeurd, worden de resultaten via de telefoonlijn naar Gusto teruggezonden, waar ze op de regeldrukker worden afgedrukt en op de snelle bandponser worden uitgeponst. Na ontvangst van alle gegevens wordt de installatie geschikt gemaakt voor het uittekenen van de zojuist ontvangen pons band. De ponsband wordt dan via de ponsbandlezer gelezen en uitgetekend. Deze installatie is uniek in de wereld. Weliswaar heeft de fabri kant de tekentafel en de terminal apart al enige malen geleverd, de combinatie van de twee met de regelafdrukker erbij is nog niet eerder geplaatst. Voor de liefhebbers volgen hier nog enige gevens. De ponsbandlezer merk Digitronics heeft een leessnelheid van 400 tekens per seconde. De bandponser merk Facit ponst 75 tekens/seconde. De regel drukker merk Centronix kan 165 tekens per seconde afdrukken. De SM 4 computer van Kongsberg heeft een geheugen van 16000 woorden van 16 bits, dat wil zeggen dat er 32000 tekens in het geheugen kunnen staan. De computer kan in 1 seconde of 14000 keer een vermenigvuldiging maken of 66000 keer op tellen of aftrekken. De tekentafel heeft een bladmaat van 1800 x 3000 mm, de tekensnelheid is 15 meter/minuut. De snelheid is te groot voor een gewone ballpen zodat er spe ciale ballpennen gebruikt worden van het soort dat de Ameri kaanse astronauten op hun maanreizen gebruiken. En wie het nu nog niet snapt, moet maar eens gaan praten met Ir. Koopmans of een van zijn medewerkers. Zij kunnen het niet alleen haarfijn uitleggen, maar ook laten zien. 127

Het Zeskant | 1972 | | pagina 11