IHC BOUWT DERDE BOOREILAND IN DE USA Sleepzuiger "WADO" Een maand later, om precies te zijn op 25 augustus, wapperden de vlaggen bij IHC Smit. Om een uur of vier loeide de fabrieks sirene en weldra dromden vele, vele mensen, werknemers, fa milieleden en belangstellenden samen rond de helling, waarop het casco van de sleepzuiger Wado lag te wachten op de tewa terlating. De naam van het schip herinnert aan een figuur uit de Germaanse mythologie. De Wado is de zesde uit een "familie" van sleepzuigers, waarvan de eerste de P.C.S. van Hattem, zes jaar geleden van stapel liep. Kenmerkend voor deze reeks is o.a. een machine- en pompkamer in het achterschip; twee hoofd motoren, die zowel dienen voor de voortstuwing als voor de aan drijving van de twee baggerpompen; twee zuigbuizen aan het achterschip; brugdekhuis midscheeps; cilindervormige kegel- kleppen voor het lossen van de lading; accommodatie voor de bemanning op en in het voorschip. Ook de Wado vertoont deze "familietrekken". De laadruiminhoud bedraagt 6000 m3, het aantal geïnstalleerde paardekrachten be draagt bijna 11000. Het merendeel hiervan wordt geleverd door twee, 16 cilinder Smit-Bolnes dieselmotoren van 5000 pk elk. Opdrachtgever van dit schip is Hochtief, Aktiengesellschaft für Hoch- und Tiefbauten vorm. Gebr. Helfmann te Essen. De echt genote van de President van de Raad van Bestuur van dit con cern, Mevrouw Charlotte Meysenburg, verrichtte de doopplech tigheid. Kort daarop stoof de bijna 127 m lange en bijna 19 m brede Wado van de helling het water in. Erg veel ruimte is er niet op De Noord, maar in de ban van ankers en peuren maakte de Wado een keurige zwaai in de lengterichting van de rivier. Toen kon den de sleepboten vastmaken om het schip naar de afbouwkade te brengen. Deze afbouw moet half november voltooid zijn. Foto 1: Heel charmant bood Erna de Koning Mevr. Jacques Borin het boeket aan. Foto2: Daar gaat de fles Foto3: .daar gaat de zuiger. Foto4: De doop van de „WADO" Foto5: Even een duwtje geven. Foto6: De eerste meters glijden. Foto7: Jeugdige belangstel ling voor het boeket van de doopvrouwe. Een Amerikaanse dochteronderneming van de bekende Deense reder A. P. Mol- ler heeft IHC Holland-LeTourneau Fabri cators Ltd. (waarin IHC Holland voor 75% geïnteresseerd is) opdracht gegeven tot de bouw van een zogenaamde new gene ration booreiland ter waarde van meer dan 30 miljoen gulden. De bouw zal plaatsvinden op haar Ingleside werf in Texas. De "new generation" booreilanden van IHC Holland onderscheiden zich van an dere typen booreilanden, doordat het ponton, met een volle belading van 3000 ton, langs de poten omhoog kan klimmen met een constante snelheid van 21 meter per uur. Dit is vooral belangrijk wanneer er gewerkt moet worden in gebieden waar zware weersomstandigheden heer sen. De boortoren van deze eilanden is zoda nig geconstrueerd, dat zij tevens dienst kan doen als kraan. Het is dan mogelijk om de bovenste delen van de poten van het eiland, die een lengte hebben van elk 27,5 meter, te demonteren en aan dek te plaatsen. Zijn deze delen van poten een maal gemonteerd, dan kan het eiland tot op een waterdiepte van meer dan 90 me ter werken. Daarbij kan dan nog geboord worden tot meer dan 7600 meter diepte. Het booreiland zal eind 1973 worden af geleverd en op de Noordzee aan het werk gaan. 121

Het Zeskant | 1972 | | pagina 5