Meer functies De functie van een verstelbare tussenvloer is hiermee eigenlijk al duidelijk geworden. In de hoogste stand is het bad geschikt voor de kleinste peuters, in de laagste stand kan een ervaren wedstrijdzwemmer er zijn baantjes boven trekken én, als die laagste stand voldoende waterdiepte geeft, kan het bad zelfs gebruikt worden om het waterpolospel te beoefenen. Verder maakt een tussenvloer het zwembad zeer geschikt voor licha melijk gehandicapten. Doordat bovendien de IHC-tussenvloe- ren, in tegenstelling tot vele andere typen veelal een schuine stand kunnen innemen, kan van de kleinste tot de grootste be ginner ieder een plaats met de voor hem of haar geschikte diepte opzoeken. Eenvoudige systemen Eenvoud is het kenmerk van het ware en zonder nu chauvinis tisch te willen zijn kunnen we zeggen dat het systeem van de tussenvloer van zowel Polymarin als DMN uitmunt door een voud. Beide vloeren zijn namelijk zelfdrijvend. Dat brengt met zich mee dat er geen ingewikkeld en kwetsbaar hydraulisch systeem of mechanisch bewegingswerk ónder water noch een gevaarlijk en lelijk kabelsysteem bóven water behoeft te worden toegepast. Hoe dat in zijn werk gaat vertellen wij u zo. De eenvoud van het systeem is de belangrijkste gezamenlijke eigenschap van de Polymarin en DMN tussenvloeren. Een ander gezamenlijk aspect is dat het loopdek van beide vloeren uit stroef gemaakt polyester bestaat. Er zijn ook een aantal verschillen tussen de beide tussenvloeren en deze komen tot uiting in de hierna volgende korte beschrij ving van de tussenvloeren. De Polymarin tussenvloer De tussenvloer van Polymarin bestaat geheel uit met glasvezel gewapend polyester, is samengebouwd uit U-vormige secties, elk met een breedte van 1,5 meter en ongeveer 12,5 lang, ver bonden door middel van roestvrij stalen bouten. Het oppervlak van deze secties bestaat uit twee lagen met glasvezels gewa pend polyester, waartussen zich een laag polyurethaan schuim bevindt. Deze laag schuim zorgt niet alleen voor een verstevi ging van de vloer, maar geeft deze tevens zijn drijvend vermo gen. De aldus gevormde drijvende vloer wordt door roestvrij stalen kabels naar beneden getrokken. Deze kabels worden via schijven en doorvoeringen in de bodem of de zijwand naar een ruimte gebracht, waar zich de hydraulische apparatuur be vindt. Deze hydraulische apparatuur zorgt voor het halen of vie ren van de kabels. Het geheel kan eenvoudig bediend worden vanuit een bedieningskast, die zich in een ruimte bevindt, van waaruit het gehele bad kan worden overzien. De geheel traploze verstelling kan men door een zichtbaar of hoorbaar signaal aan het zwempubliek kenbaar maken. Er worden door Polymarin drie typen tussenvloeren gemaakt, die wij hier niet alle uitgebreid kunnen behandelen, omdat dit artikeltje anders te uitvoerig zou worden. Over de eigenschap pen van het type dat de meeste mogelijkheden biedt willen wij echter graag nog iets zeggen. Dit type vloer is verstelbaar aan beide einden en daardoor in iedere stand instelbaar. Dit brengt tevens met het oog op het schoonmaken het voordeel met zich mee, dat, wanneer de tussenvloer in het water drijft, de dan spanningloos geworden trekdraden van één eind kunnen wor den losgekoppeld, waarna het tegenover liggende einde naar beneden getrokken kan worden. Het losgekoppelde eind komt dan boven water en wel zo ver, dat de helft van het oppervlak van de vloer uit het water steekt. Ideaal om dat gedeelte van de tussenvloer aan de onderkant te reinigen en te inspecteren. En daarmee ook de ruimte van het bassin ónder dat gedeelte van de tussenvloer. De DMN tussenvloer De verstelbare tussenvloer van DMN bestaat uit een stalen hoofdframe waarop een loopdek van kunststof platen is be vestigd. Het profielstaal wordt volledig beschermd tegen het water door een voor jaren gegarandeerde proefondervindelijke oppervlaktebehandeling, terwijl naast het polyester dek de ove rige materialen bestaan uit niet door het water aan te tasten roestvrij staal. De gehele vloer bestaat, afhankelijk van de breedte van het bassin, uit 3, 4 of 5 gelijke delen, die ter plaatse per vrachtauto worden aangevoerd en door middel van bouten aan elkaar worden verbonden. De vloer scharniert aan de zijde die naar het diepe gedeelte van het bassin is gekeerd. De schar- nierstoelen vormen dan ook samen met een in de zwembodem aangebrachte drempel de grens tussen het diepe gedeelte van het zwembad en het ondiepe deel. De andere zijde van de tus senvloer is aan de onderkant voorzien van een tank. Het om laag of omhoog brengen van de tussenvloer gebeurt eenvoudig door de tank, via een leiding vanaf de ruimte waar de pompset is opgesteld, te vullen met water of dit water uit de tank te pom pen. In de laagste stand rust de tussenvloer met voldoende op- legdruk op de bassinbodem, terwijl in de hoogste ,,zwem"-stand de vloer wordt begrensd door aanslagen en bovendien ver grendeld wordt door elektrisch gedreven borgpennen vanuit de bassinwand. Laat men de vloer nog hoger komen dan is deze geschikt om zittend op de bassinrand te worden bereikt. Voor lichamelijk gehandicapten een uitkomst. In het polyester dek bevinden zich diverse grote luiken. Een duikeruitrusting en een onderwaterstofzuiger zijn dan voldoende om de onderkant van de tussenvloer te inspecteren en eventueel ook de bassinruimte eronder grondig schoon te maken. Alleen het schoonmaken kan overigens doeltreffend via de luiken plaatsvinden, terwijl men zich boven de tussenvloer bevindt. De bediening van de vloer en de borging ervan vinden geheel elektrisch en automatisch plaats vanaf het bedieningspaneel; de bediening is eenvoudig: een knop zorgt voor de gewenste standen van de vloer en rode en groene lampen geven aan wanneer de gewenste stand is bereikt. Niet alleen tekenkamerontwerp Dat beide tussenvloeren niet alleen maar tekenkamerontwerpen zijn gebleven, moge blijken uit het respectable aantal toepas singen in de praktijk. Polymarin heeft reeds vloeren geleverd in Assen, Hendrik Ido Ambacht, Krimpen a/d IJssel, terwijl Heemskerk, Leiderdorp, Stadskanaal en Veendam er binnen kort een krijgen. DMN leverde in de plaatsen Heerenveen, Velp, Terneuzen, Deurne, Groenlo, Oostburg en Gemert aan de hui dige uitstekende mogelijkheid voor zweminstructie daar een bijdrage. Beide vloeren hebben hun bestaansnut dus wel bewe zen. Er staan meer vloeren op stapel en als de belemmeringen door de thans vrij beperkte financiële middelen van de gemeen ten zullen zijn weggenomen, zullen er ook zeker in de toekomst meer van stapel lopen.

Het Zeskant | 1972 | | pagina 7