50 JAAR BIJ IHC DE KLOP 25 JAAR BIJ IHC SMIT M. L. VAN SPLUNDER Een halve eeuw geleden, om pre cies te zijn op 4 september 1922 werd het personeelsbestand van onze machinefabriek aangevuld met de toen nog jonge man, de heer M. L. van Splunder. Hij be gon zijn loopbaan als bankwer ker, oefende in de dertiger jaren naast zijn beroep de functie van directie-chauffeur uit en klom op langs de maatschappelijke lad der tot baas van de machinefa briek. Een bewijs van zijn veel zijdigheid is zijn kunde op het gebied van elektrische installa ties. De gehele elektrische instal latie van ons bedrijf is vele jaren, zowel wat onderhoud als ver nieuwingen betreft, aan zijn zor gen toevertrouwd geweest. Nu ons bedrijf een belangrijke ver bouwing ondergaat, is het nog steeds Van Splunder, die zorgt dat straks op elektrisch gebied alles perfekt in orde is. Op 5 september jl. werd het vijf tigjarig jubileum van Baas Van A. ERKELENS Splunder gevierd. Hij werd met zijn echtgenote en familie in de directiekamer ontvangen voor een welverdiende huldiging. Bij monde van de heer Ir. De Groot werd hem dank gebracht voor de diensten aan het bedrijf bewe zen. „Wij hebben veel aan u te danken. U bent een steunpilaar geweest voor het bedrijf en een vraagbaak voor iedereen. Uw rustig optreden en uw vakman schap hebben respect afgedwon gen. Een belangrijke eigenschap is, dat u uw vakmanschap op anderen heeft weten over te brengen". Na nog enkele per soonlijke liefhebberijen van de jubilaris belicht te hebben, over handigde hij hem het bekende getuigschrift van de Mij. v. Nij verheid en Handel, alsmede een gratificatie. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarna de heer Van Splunder woorden van dank sprak voor de hem toegezwaaide lof en voor de stoffelijke blijken van waardering. Op dinsdag 29 augustus vierden we feest in de daksalon van het kantoorgebouw, in verband met het 25-jarig dienstverband van de contactman planning en werk voorbereiding de heer A. Erke- lens en de voorman lasser, de heer A. van Tol. Onze directeur sprak de beide jubilarissen elk afzonderlijk toe, waarbij hij in het kort de loop baan van de jubilarissen schetste en hen dank bracht voor hetgeen zij in en voor het bedrijf in deze 25 jaren hebben gedaan, in wel ke dank ook de beide echtge noten werden betrokken. De heer Bouman schroefde hen het gouden firmaspeldje op de revers en overhandigde hen een jubileumgeschenk, dat voor de heer Erkelens bestond uit een enveloppe met inhoud en voor de heer Van Tol uit een gouden polshorloge en een enveloppe met inhoud. De heer A. Erkelens trad in onze dienst op 25 augustus 1947. Zo als hij ons vertelde moester nog al wat gebeuren eer het zover was. Hij heeft er heel wat moeite voor moeten doen. Maar ook hier gold het dat de aanhouder wint. Hij werd aangenomen als bank werker maar kwam voorlopig aan een schaafbank te staan. Dat zinde hem natuurlijk niet. Kostte wat kost, hij wilde beslist bankwerker worden. Na een jaar was het dan zo ver. Daar heeft hij de zogenaamde stoommachi ne-periode meegemaakt, eerst als maathelper, later als zelfstan dig bankwerker. Toen over naar de Smit-Manmotor. Dat duurde niet zo lang, want bij de tweede motor werd hij op de schouders getikt. Men had iemand nodig op het bedrijfsbureau voor de werk voorbereiding, zodat we de heer Erkelens nu kunnen vinden op het Bedrijfsbureau van de fabriek als contactman. A. VAN TOL De heer A. van Tol begon op 26 augustus 1947 als maathelper bij de ijzerwerkers onder baas W. Keesmaat. Dat die baas later zijn schoonvader zou worden wist hij toen natuurlijk nog niet. Nadat hij zijn Bemeteldiploma voor Ijzerwerken in de Scheepsbouw had behaald, moest hij naar de helling. Daar had hij het in het geheel niet naar de zin en wilde beslist weer naar „binnen". Dat is dan ook gebeurd maar nu als leerling-lasser. Na verloop van enige tijd behaalde hij het Be meteldiploma voor elektrisch las sen. Denk nu niet dat hij „bin nen" mocht blijven. O nee, hij moest weer naar de helling, want ook daar moest er gelast worden. Hoe het hem daar be vallen is ais lasser? We dachten van goed en waarom ook niet. Trouwens, hij is in die tussentijd ook wat groter gegroeid en Brammetje werd Bram, nu onze voorman-lasser. Op dinsdag 5 september hesen we de vlag met het cijfer 25 in de mast voor de jubilarissen G. van den Dool, M. L, Schouten en E. Vroege. De heer Bouman sprak de jubi larissen elk afzonderlijk toe, waarbij hij in het kort de levens loop van de jubilarissen in het bedrijf schetste. Hij dankte hen voor de wijze waarop zij, elk op eigen wijze, hun taak hebben verricht en hun inbreng hebben geleverd. In deze dank werden ook de beide echtgenoten en de moeder van E. Vroege betrokken. De heer G. van den Dool kwam op 1 september 1947 op de te kenkamer Scheepsbouw als ar chivaris. Hij werd echter al gauw aan het tekenen gezet, zodat er een tekenaar uit kwam groeien. Het verrichten van metingen voor tewaterlatingen en het maken van scheepsberekeningen waren voor hem geen vreemde zaken. Het tekenen en berekenen van sleepboten was voor hem wel een der pleizierigste bezigheden. Een aantal jaren geleden kreeg hij een coördinerende taak tus sen de tekenkamer en de afde ling Inkoop. Ongeveer drie jaar G. VAN DEN DOOL M. L. SCHOUTEN geleden werd hij overgeplaatst naar de afdeling Inkoop. Naast zijn functie in ons bedrijf is hij reeds gedurende tien jaar Wethouder van Nieuw-Lekker- land. Een functie die uiteraard in de avonduren al zijn aandacht opeist en soms ook overdag zijn aandacht vraagt. De heer M. L. Schouten is op 2 september 1947 in ons bedrijf begonnen in de grofsmederij. Anderhalf jaar later werd deze afdeling opgeheven en ging de heer Schouten over naar de gie- 144

Het Zeskant | 1972 | | pagina 12