BBC BEZOEKT DE PELICAN Richard Collin bij zijn camera De zwakke schakel wordt blootgelegd De kapitein "doet alsof' De complete filmploeg in het dok Een half jaar geleden werd de afdeling Publiciteit opgebeld door de Engelse televisie. Het was de heer Collin, die het programma "Tomorrow's World" leidt. Hij vroeg bijzonderheden over het wandelende hefeiland, dat Smit samen met Gusto had ontwik keld. Hij had er over gelezen in het blad "Ocean Industry". Zijn belangstelling verflauwde toen hij hoorde, dat ons model niet echt werkte. Wij hebben hem toen onmiddellijk verteld, dat we nog een nieuwtje voor hem klaar hadden staan, het boorschip Pélican. Daarover was hij weldra zo enthousiast, dat hij, met een ge spalkt gebroken been en al, uit Engeland overkwam. De rond leiding door Ir. Lagers leidde er toe, dat Collin meteen van alles wou gaan laten filmen. De eerste gelegenheid deed zich voor toen 30 augustus jongstleden de Pélican van zijn boorterrein te rug kwam. Hij moest in dok met moeilijkheden aan de dwars- propellers. Het bleek dat een klein schakeltje in het overbren gingssysteem te zwak was. Dat is bij alle vijf propellers verbe terd. Tijdens die reparatie is het eerste deel gefilmd. Een ploeg be staande uit de regisseur, de cameraman, de geluidsman, de elektriekman en de lichtman, zijn een hele dag bezig geweest. De medewerking van de Franse kapitein en zijn bemanning was geweldig. Vele malen deden ze "alsof". Dat was niet nodig toen zij de tweede keer de BBC televisie ploeg ontmoetten. Op 13 en 14 september bezochten zij, na een ingewikkelde reis, de Pélican opnieuw, nu op haar boorlocatie boven in de Noord zee. Toen was ook Raymond Baxter er bij. Dat is een van Enge- lands meest populaire televisiesterren. Hij is de man, die in het programma "Tomorrow's World" de meest ingewikkelde dingen zó kan uitleggen, dat iedereen het begrijpt. Dat heeft hij op 12 oktober gedaan in een BBC-programma, dat geheel aan een stukje wereld van morgen gewijd was, een stukje dat wij ge bouwd hebben: de Pélican! P.S. voor de Smit-mensen: Het model van het wandelend hefeiland staat nu op een tentoon stelling in Japan. Als het terugkomt gaan we weer met de BBC bellen. Het moet óók op de Britse televisie komen. Waar blijft toch onze eigen NOS 146

Het Zeskant | 1972 | | pagina 14