PELICAN SHETLANDS ABERDEEN mogen opstijgen. Mijn hele programma loopt in de war. Ik wil er uit! Het heeft geen nut meer om te gaan De captain aangesproken. Hij zei, dat men in Aberdeen op mij zou wachten, hoe lang het ook zou duren. Vroeg verbaasd waar om. "Wel, ik ben de piloot van het vliegtuig naar de Shetland's en u kunt niet weg zonder mijl". De zorgen zijn van me afge vallen. Alles loopt goed. 21/9 donderdagavond Toch weer niet helemaal. Het was onderweg steeds goed weer en nu, op de Shetland's aangekomen, regent het pijpestelen. Bovendien is er geen hotel gereserveerd. Sta ik met mijn spul len op zo'n kaal eiland. Jawel, kaal. Er groeit hier geen boom en geen bosje of struik. Het is heuvelachtig met hei en wat gras. Het „stenen tijdperk" museum bij Sumburgh Hier en daar een huisje en wat schapen. Hoef ik niet met vakan tie naar toe. Wel veel groter dan ik dacht. Eiland is meer dan 100 kilometer lang! Via telefoon hotel gevonden in hoofdplaats Lerwick. Hotel heet ook zo. Bus gaat er zo naar toe. Zit niet in de bus! Had koffer er al in gezet, toen op vliegveld werd omgeroepen, dat alle passagiers van de Pélican zich moesten melden. Holde, met koffer terug. Je weet nooit. Was niet voor mij. Dit was aflossingsploeg. Ik ben terdege voor mor gen geboekt. Maar nu is de bus weg. De enige vandaag Had ik m'n rijbewijs maar meegenomen. Had ik een auto ge huurd. Tja, dat heb je met onervaren reizigers. Overkomt me niet meer. Heb taxi gehuurd. Eilander heeft me onderweg naar het 40 kilo meter van het vliegveld liggend hotel van alles over eiland ver teld. Drie industrieën: visserij, breien en toeristen. Tamelijk arme, maar vriendelijke en tevreden - liberaal stemmende - bevolking. Geen hekel aan komende olie-industrie. Ze hebben nog geen idee wat hun rustig eiland misschien te wachten staat, de stakkerds Keurig hotel, helder en tamelijk sober ingericht. Net een verbe terde jeugherberg. Maar een prima bed, douche en, voor Engel se begrippen, goed eten. Heb het dorpje (2000 inwoners, stam mend uit 17e eeuw) nog even bezocht. Jammer van de regen, want 't was een gek plaatsje, dat als het ware overloopt in een soort vissershaven. Veel echt oude Engelse huisjes en een ty pisch winkelstraatje. Koop morgen wel een souveniertje voor Opeengepakt in de helicopter, op weg naar het boorschip thuis. BEA (de luchtvaartmaatschappij) heeft opgebeld, dat ik om tien uur vrijdagmorgen op 't vliegveldje moet zijn. Ga van avond naar de BBC kijken! 22/9 vrijdagavond, 19.00 uur Ik zit in een tweemotorig vliegtuigje met een gezellig rokend baardige RAFsnor piloot. De zon is bijna onder en de G-AXRN snort met z'n gezellig bijeen zittende 6 passagiers van de Shet- lands naar Aberdeen. Wat een dag Komaan, lees! Om 11 uur gisteravond gaan slapen, na eerst m'n fotospullen nog eens zorgvuldig nagezien te hebben. Om acht uur douche en in twee truien. Eerst een Engels ont bijt met ham and egg en veel thee. Even om 't hotel gefotogra feerd en om 9 uur stond de taxi alweer voor de deur. Om tien 139

Het Zeskant | 1972 | | pagina 7