GROOT WERK IN TOGO Wo S rocfojw} ter zijn. Overigens, de eigenaar heeft zich al zeer tevreden over het schip uitgelaten! 23/9 zaterdagmorgen Het is nu bijna half acht de volgende morgen. Ik zit vastgegespt in een Vickers Viscount naar Londen. Gisteravond ben ik als eerste op de wachtlijst geplaatst en van morgen bleek, dat drie mensen niet waren komen opdagen. Dus mocht ik mee. Een Duitser, die als no. 3 geboekt, achter me stond had net verklaard "dass er immer Glück hatte!" Hij mocht niet meer mee wegens overweight of the plane Wel, gisteravond om goed half negen leverde meneer Plé mij af bij een motel aan de rand van donker Aberdeen. Kamer 32 in een van de twee buitengebouwen was netjes. Even opgefrist en gaan eten. Eindelijk lamsvlees, tamelijk vet, redelijk smakelijk. Ruim tien uur weer in de kamer. Eerst mijn spullen, die in Lerwick door de chauffeur keurig waren ingepakt, uitgehangen.. Gevraagd me om 6 uur met thee en toast te wekken. In de kamer was een zonderlinge intercom-installatie en, bezorgd of ze me wel zouden wekken, viel ik vrij gauw in slaap. Toen werd ik, door gepraat van een dame, met een schok wakker. Pakte mijn hor loge en zag, dat het vijf voor half zeven was! Sprong uit bed, nat washandje over 't gezicht, razendsnel aankleden. Spullen in de koffer, m'n horloge wil niet an. Zit op z'n kop. Waar is mijn bril. Hijgend hol ik de hotelkamer uit en kijk hoe laat 't is. VIJF OVER ÉÉN In m'n zenuwen heb ik de tijd ondersteboven van m'n horloge De helicopters vliegen af en aan van de Shetlands naar de booreilanden en „ons" boorschip, tot ongeveer halverwege Noorwegen afgelezen. Sjokkend en mopperend weer in bed gekropen. Om zes uur precies kwam de nachtportier met thee en toast. Om 5 over half zeven reed ik samen met de Total meneer Tissier - die ook in dat hotel logeerde - naar 't vliegveld. Geen proble men, om even over half acht waren we airborne, onderweg naar Londen. Om half tien stond ik op m'n koffertje te wachten. Wat zou ik doen? Nog even Londen ingaan? Dat betekende wéér twee uur in de bus rossen en een taxi of ondergrondse nemen naar de city en terug. Ik besloot om, als er vlot een vliegtuig naar Am sterdam ging, daarin mee te gaan en anders tóch nog even naar de city te gaan. Laat nu de KLM mij met het vertraagde 10.25 uur toestel - een VIASA DC 8 - willen meenemen, tezamen met nog zo'n 135 anderen! Kort en goed, om 12.00 uur precies zat ik achter het stuur van mijn autootje, de tocht was volbracht. Huistoe! Onder deze kop publiceerde het personeelsorgaan van de Bos Kalis Westminster Dredging Group 'COHESIE' in het augustus nummer een artikel over het werk, dat de IHC Beaver King "Ville de Lomé" in dat land doet. Met toestemming van de redactie van 'COHESIE' nemen wij dit verhaal in ons Zeskant over. Togo is een Westafrikaanse kuststaat. Het is een smalle strook land, ingeklemd tussen Ghana in het westen en Dahomey in het oosten. In het noorden grenst het aan Opper-Volta. Hoewel Togo nog bijna tweemaal zo groot is als Nederland is het de kleinste onafhankelijke Afrikaanse staat uit het voormalige Franse gemenebest. Op het breedste punt meet het 160 km, noordzuid gemeten is het 640 km op z'n langst. Togo bestaat uit oerwouden, naaldbossen en savannen, afge wisseld met stukken bouwland. De economie is hoofdzakelijk aangewezen op landbouwprodukten zoals maniokwortel, palm- pitten, koffie, pinda's, cacao en katoen. Het land telt naar schatting twee miljoen inwoners. In de hoofd stad Lomé wonen circa 150.000 mensen. Lomé is de belangrijkste havenstad van Togo en tevens het centrum van de handel. Spoorlijnen en autowegen verbinden de stad met Accra (Ghana), Cotonou (Dahomey) en Lagos (Nige- rië). De gemiddelde temperatuur bedraagt er 27° C; in het droge noorden ligt deze rond de 30° C. In het hart van Lomé heeft de Bos Kalis Westminster Dredging Group een groot baggerproject in uitvoering genomen. Het gaat hierbij om meer dan een miljoen kubieke meter grondverzet. De stad wordt namelijk in tweeën gedeeld door een lagune en de Groep zorgt ervoor dat deze goed bevaarbaar wordt en geschikt gemaakt voor snelle afvoer van overtollig water in de regentijd. De opgebaggerde specie wordt benut voor het ophogen van lagergelegen stadsgrond. De specialisten van Dirk Verstoep zijn eveneens hier aan de slag gegaan. Zij leggen een kanaal aan en maken een nieuwe afvoer naar zee. De opening van het werk in Togo is met feeste lijkheden gepaard gegaan. Het voornaamste baggermaterieel bestaat uit een nieuwe de monteerbare cutterzuiger, de Ville de Lomé, compleet met drij vende leiding, stroomaggregaten, vletten, bulldozers en trac toren. Alles is in één keer overgebracht van Rotterdam naar Lomé. Na aankomst werden de secties van de zuiger op vrachtwagens gezet en 12 km landinwaarts gereden naar het centrum van de hoofdstad. Hier werd de zuiger opgebouwd, te water gelaten en in bedrijf gesteld. Twaalf dagen na aankomst. 'i -.«efKjersOnly 141

Het Zeskant | 1972 | | pagina 9