"Pres du pont d'A Met een variatie op de aanhef van een bekend lied over een nog bekender brug, vertelde "COHESIE", het personeelsblad van Bos Kalis Westminster Dredging Groep over het baggeren van grind uit de Rhöne, een karwei dat wordt uitgevoerd door de in Kin derdijk gebouwde emmermolen „Jannigje Johanna". Het gaat hierbij om de kanalisatie van deze grote rivier. Sinds januari 1971 ligt in een arm van de Rhöne de baggermo len Jannigje Johanna, met een voor oude baggerbegrippen vreemdsoortige installatie naast en achter zich, te baggeren. In het kader van de kanalisatie moet namelijk een 6 kilometer lang stuk van deze arm op diepte worden gebracht om het af te voe ren water van een hoger gelegen waterkrachtcentrale te kunnen verwerken. Daar het te baggeren materiaal uit grind bestaat en het op de wal in diverse depots moet worden verwerkt, is naar een spe ciale werkwijze gezocht die rendabeler is dan de gebruikelijke spuitmethode. Daaraan zijn immers problemen verbonden wat betreft vermogen en slijtage. De oplossing werd gevonden in drijvende transportbanden. De baggermolen deponeert nu de specie via de stortgoot op een zogenaamde feederband, die het grind op een naast de molen lopende band werpt. Vervolgens passeert de specie drie drij vende transportbanden van 50 meter elk en belandt op de even eens 50 meter lange afwerpband. Deze afwerpband hangt in een bok en deponeert het grind in hopen op de wal. Groot materieel voor droog grondverzet zoals loaders, dumpers en scrapers brengen de specie tenslotte naar de plaats van be stemming. In totaal moet op deze manier 3.000.000 m3 worden verzet. De opdracht omvat voorts de aanleg van een 1800 meter lange dijk. Deze wordt op dezelfde bijzondere manier gestort, waarna een bekleding wordt aangebracht van 150.000 ton stort- steen. In het baggervak bevinden zich de overblijfselen van de in de twaalfde eeuw gebouwde Brug van Avignon, die bezongen wordt in het beroemde lied "Sur Ie pont d'Avignon". Deze resten wor den verwijderd door het in Zuid-Frankrijk aangekochte kraan ponton Bénézet, dat zijn naam te danken heeft aan de bouwer van de brug. 158

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10