WEER SLEEPZUIGER VOOR GRINDWINNING TE WATER In de bouwwereld zijn voortdurend enorme hoeveelheden grind nodig. Steeds groter wordt de belangstelling voor het winnen Wachten op de plons van grind "ter zee". Veel grind is te vinden op het Continentale Plat in de Noordzee, vooral op plaatsen dicht onder de kusten. De winning ervan is zeer wel mogelijk, vooropgesteld, dat het economisch verantwoord is en dat er uitgebreide kennis bestaat omtrent hoeveelheden, soort en grofheid van het grind. De uit daging "grindbaggeren-op-zee" is door ons tijdig begrepen en aangenomen. Dit jaar werd de grindsleepzuiger Deepstone met een laadvermogen van meer dan 8.000 ton afgeleverd en prompt in bedrijf genomen. Maar, er gebeurde meer. Er werd een aantal ontwerpen gemaakt voor speciale grindsleepzuigers. Geheel volgens de huidige normen zijn het schepen van middelgrote klasse. Uit een van deze ontwerpen is de Marinex VI ontstaan. Deze 84 meter lange en 15 meter brede grindsleepzuiger heeft een laadruiminhoud van 1600 m3 en kan grind en zand vanaf een diepte van 30,50 m opzuigen. Dit mengsel wordt in twee "laad- torens" gezeefd, zodat bijvoorbeeld alleen grind wordt geladen. Het lossen geschiedt met behulp van twee "scheppen" en een systeem van lopende banden, die het grind naar de wal brengen. Alle ogen gericht op de stukspattende fles De voortstuwing van het enkelschroefs schip geschiedt door een 9-cilinder Smit-Bolnes motor van 3000 pk bij 350 omw/min. Deze hoofdmotor drijft ook twee generatoren aan. Vlot te water De bouw van de Marinex VI, die bij Verschure geschiedt, was onlangs zo ver gevorderd dat op 12 oktober alles gereed was voor de tewaterlating. Naast de helling met de grindzuiger er op werd druk gewerkt aan de verbetering van helling II. Op deze dag echter moest het heien worden gestaakt. De trillingen van dit "beukwerk" waren zodanig, dat er gevaar bestond, dat het casco van de Marinex VI, zoals dat heet, "door z'n vet zou zak ken". En zie dan maar dat je de tonnen staal van de helling laat Sylvia Molenkamp - 8 jaar - mocht ditmaal de doopvrouwe de bloemen aanbieden 154

Het Zeskant | 1972 | | pagina 6