De Minister van Economische Zaken, Mr. Drs. H. Langman, sprak bij de opening van het nieuwe werfcomplex als volgt: Het doet mij veel genoegen bij de officiële opening van dit nieuwe werf complex van IHC Smit Kinderdijk aanwezig te kunnen zijn en een paar woorden tot U te kunnen richten. De Nederlandse scheepsbouw levert een niet onbelangrijke bijdrage aan de nationale economie. Zij neemt, om één indicator daarvoor te noe men, ruim 3°/o van de industriële jaaromzet voor haar rekening. Wil de scheepsbouw deze niet onbelangrijke bijdrage echter kunnen blijven leveren, dan is het noodzakelijk dat de meer ambachtelijke aanpak, die mijns inziens nog te veel overheerst, zoveel mogelijk plaats maakt voor een industriële werkwijze. Wanneer dan ook een werfcomplex gereed komt dat een goed voorbeeld van deze werkwijze vormt, geeft dat reden tot voldoening. Bovendien heeft een uitkering uit hoofde van de Delta- schadewet een steentje bijgedragen tot de realisering van dit project. Het verheugt mij dat deze uitkering een zo zinvolle besteding heeft ge vonden. Ik wil bij deze gelegenheid niet nalaten een stukje uit het in 1966 ver schenen rapport van de Commisie Nederlandse Scheepsbouw te cite ren. Daarin wordt namelijk t.a.v. IHC Holland ondermeer het volgende gesteld: Aangezien de rentabiliteit van deze groep bevredigend is, zij zich over wegend op een speciaal terrein beweegt, zij juist een fusie achter de rug heeft en nog in de overgangsfase naar de vorming van één onder neming verkeert, onthouden wij ons van het doen van voorstellen, waar bij deze groep betrokken zou zijn". Ik meen dat U in velerlei opzicht de Nederlandse scheepsbouw een voorbeeld gegeven hebt van een nieuwe benadering die in staat moet stellen deze tak van bedrijf ook in een maatschappij met hoge lonen te blijven uitoefenen. De vennoten onder firma van de IHC hebben reeds vroeg het belang van research ingezien en zij zijn erin geslaagd door zich in toenemende mate op de bouw van baggermaterieei te concentreren, in die sector de eerste plaats in de wereld te veroveren. U hebt daarbij in de na-oorlog- se jaren een marketing apparaat van formaat opgebouwd. De steeds verdergaande werkverdeling tussen de werven noodzaakte tot allerlei ingewikkelde verrekeningen. Op het moment dat de vertrouwensman die de verrekeningen vaststelde, met pensioen ging, hebt U zich gereali seerd dat alleen een verdere stap, te weten een algehele fusie, tot een verdere uitbouw zou kunnen leiden. Niet uit economische nood, maar uit een juist aanvoelen van de eisen van de toekomst hebt U besloten de zelfstandigheid van de vennoten op te geven en de colleges van directie en commissarissen ook zo samen te stellen dat een slagvaardig beleid gewaarborgd was. Met behulp van bekwame adviseurs hebt U vervolgens Uw interne organisatie opge bouwd, Uw concern verdeeld in winstcentra en zo bij een centrale lei ding toch een gedecentraliseerde verantwoordelijkheid mogelijk ge maakt. Daarnaast hebt U Uw technische kennis ook in ver afgelegen delen van onze aardbol ter beschikking gesteld. Ik herinner mij dat ik zo'n zes a zeven jaar geleden eens door Australië reisde en op een uiterst afge legen punt een werf bezocht. IHC was daar een begrip. U had nl. een licentieovereenkomst met het bedrijf gesloten en toen ik het oordeel van de directie vroeg, kreeg ik ten antwoord: "They have asked a damned good price, but they have done a damned good job". Boven de con- currentienijd prevaleerde op dat moment voor mij de nationale trots. Mijnheer Smulders, ik doe niemand tekort als ik stel dat het in het bij zonder Uw dynamisch leiderschap geweest is dat deze integratie en de ze enorme uitbouw mogelijk heeft gemaakt. Het is ongetwijfeld een gro te voldoening voor U dat nagenoeg bij Uw afscheid zulk een fraai com plex als dit gereed komt. Dat Uw collega en opvolger, de heer Smit, zijn schouders onder dit gereedkomen gezet heeft, betekent de continuïteit die in Uw onderneming zo goed verzekerd is Ik vind het bijzonder verheugend dat op deze wijze een stuk hoogwaar dige werkgelegenheid in Nederland veilig gesteld wordt. Wij zien in toe nemende mate dat men naast het ontvangen van een behoorlijke belo ning als eis aan het werk stelt, dat men er voldoening in moet vinden. Ik heb altijd de indruk gehad dat dat voor vele werknemers in de scheepsbouw, meer dan in andere bedrijfstakken, het geval was. Ook daarom juicht de regering het toe dat U de continuïteit van deze activi teiten zo duidelijk veilig gesteld hebt. Dit alles geeft mij meer dan voldoende reden Uw onderneming van har te geluk te wensen met dit fraaie project. U hebt de rest van de scheepsbouw een goed voorbeeld gegeven wat goede samenwerking vermag. Zoëven memoreerde ik terloops dat in 1966 het rapport van de Commis sie Nederlandse Scheepsbouw verscheen. Het rapport heeft zijn eerste lustrum alweer achter de rug. Wat is in deze 5 jaar de invloed van het rapport geweest op het gebied van de samenwerking? In de grote scheepsbouw is deze samenwerking voor een groot deel tot stand gekomen door het ontstaan van het Rijn-Schelde-Verolme Con cern. Het is genoegzaam bekend dat deze ontwikkeling zijn geheet eigen achtergrond heeft. In de sector van de middelgrote en kleine scheepswerven is enerzijds in het noorden van het land een project voor gezamenlijke staalverwer king onderhanden en zijn anderzijds enkele losse samenwerkingsvor men van de grond gekomen die betrekking hebben op de orderverde ling. Desondanks moet mij van het hart dat ik de indruk heb dat men in deze laatste sector in het algemeen niet staat te popelen om de aan bevolen samenwerking snel gestalte te geven. Daarom zie ik met be langstelling uit naar de conclusies van het structuurrapport over de mid delgrote en kleine werven dat aan het eind van dit jaar of in het begin van volgend jaar verwacht mag worden. Daarbij zullen de aanbevelin gen van het rapport van de Commissie Nederlandse Scheepsbouw on getwijfeld mede een rol spelen. Dit rapport adviseerde immers de mid delgrote werven tot samenwerking te komen op het gebied van de staal- verwerking en de timmerfabrieken alsmede op het terrein van acquisitie en inkoop. Toch vraag ik mij af of deze aanbevelingen voor de huidige situatie nog wel toereikend zijn. Ik denk met name aan het feit, dat de omzetten in de middelgrote en kleine scheepsbouw sindsdien enorm zijn toegenomen tengevolge van de loon- en prijsstijgingen alsook de toegenomen complicatiegraad van het afgeleverd produkt. Het eigen vermogen van vele werven heeft geen gelijke tred gehouden met deze ontwikkeling met alle risico's van dien. In deze optiek vormen fusies in veie gevallen de enige oplossing, indien men althans een "koude sane ring" wil vermijden. Bovendien is het noodzakelijk dat deze fusies plaatsvinden onder gelijktijdige afstoting van capaciteit. Ik hoop dat hel structuurrapport een stimulans zal zijn voor een ontwikkeling in de rich ting van een rationele herstructurering. Het spreekt voor zich dat de overheid naar vermogen wil bijdragen aan de herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw, maar initiatieven van de betrokken onder nemingen blijven een eerste vereiste. De moeilijke periode die de Ne derlandse scheepsbouw, en dat geldt met name voor de middelgrote et kieine scheepswerven, momenteel doormaakt, leek mij enkele meei ernstige opmerkingen te rechtvaardigen. Koninklijke Hoogheid, Dames en Heren, Hoe de naam Kinderdijk is ontstaan is velen onder U waarschijnlijk ml bekend. Tijdens de St. Elisabethsvloed in 1421 zou hier een wieg zijt aangespoeld met een baby erin. Vermeldenswaard is daarbij dat he: kind in veiligheid zou zijn gebracht dankzij een kat die de wieg op de golven in evenwicht hield. Ik hoop van harte dat wij later zullen kunnen zeggen dat wij bij de opening van dit nieuwe werfcomplex van IHC Smit Kinderdijk aan de wieg hebben gestaan van een nieuwe, herboren Nederlandse scheeps bouw. Ik kan mij voorstellen dat U nu enige filosofieën van mij ver wacht over de identiteit van de kat en de rol die deze zou moeten spe len ten aanzien van de Nederlandse scheepsbouw. Ik ben echter zo vrj dit aan Uw eigen fantasie over te laten. Afsluitend wil ik Uw concern van harte complimenteren met al hetgee: hier tot stand is gekomen. 170

Het Zeskant | 1972 | | pagina 10