17 November 1972 zal als een belangrijke dag geboekt blijven in de bijna drie eeuwen historie van de scheepsbouw in Kinder dijk. Zijne Koninklijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden, ver richtte toen de officiële opening van het nieuwe werfcomplex IHCSmit. Jaren van voorbereiding en plannen maken gingen er aan voor af. Het werfplan, waarop uiteindelijk de keuze viel kon op voor spoedige wijze en zelfs binnen de verwachte bouwtijd worden uitgevoerd. Belangrijk daarbij is, dat de bouwkosten het twee jaareerder begrote bedrag niet overschreden! De overdekte helling annex sectielasvloer vormt samen met de voorbewerkingshal en het moderne materiaalpark een produk- tie-eenheid, waarin de meest recente ontwikkelingen op het ge bied van scheepsbouw zijn verwerkt. Daartoe behoort onder meer de invoering van het Autokon systeem. Het bestaat uit een serie computerprogramma's, waarmee allerlei berekeningen worden uitgevoerd en constructies kunnen worden getekend. IHC Smit bezit nu een werfcomplex, dat zich zonder twijfel met andere soortgelijke projecten waar ook ter wereld kan meten. De bouw van groot baggermaterieel kan nu economischer, effi ciënter en sneller geschieden. Aanvoer en voorbewerking Nauw verbonden met het nieuwe gebouwencomplex is het ma teriaalpark. Hier ligt het plaat- en profielmateriaal opgeslagen, dat over het water of over de weg is aangevoerd. Met behulp van een magneetkraan wordt plaat- of profielmateriaal op een rollenwagen gelegd. Deze wagen wordt vanuit een centraal punt tot voor één der openingen in de voorbewerkingshal gereden. Voor het transport van de platen zorgt een magneetkraan; het profielmateriaal kiest z'n weg over rollenbanen. Deze rollen- banen zijn door onze collega's van DMN gebouwd en door hen in de nieuwe loods gemonteerd. De produktiemethoden in deze hal zijn zoveel mogelijk geautomatiseerd. Er werken slechts 12 medewerkers. De bestuurder van de magneetkraan kan, zonder hulp „van be neden" de platen precies positioneren op de brandsnijmachine. Deze brandsnijmachine wordt numeriek bestuurd door middel van een ponsband-programma. De 400 tons platenpers heeft een digitale slaginstelling en de mogelijkheid voor automatisch transport van de te vormen plaat met behulp van zijn twee kra nen. In de transportbaan van het profielmateriaal zijn een richtbank en een profielenbrandsnijmachine opgenomen alsmede een di gitaal bestuurde meetbank met aftekenapparaat. Verder staat er een spantenbuigmachine met een automatische materiaal „voeding". Aan het eind van de rollenbanen komen de profieldelen via een afwerpinstallatie in laadborden terecht voor verder transport. Sorteren, sub-montage en sectiebouw In het lage gedeelte van de enorme hellingloods vindt niet al leen het sorteren en rangschikken van het aangevoerde mate riaal plaats, maar ook de submontage. Een telescoopkraan helpt bij het uit de voorbewerkingshal halen, bij het sorteren en bij het transport naar de lasvloer. Voor het transport van vlakke platen naar de „panelenstraat" maakt men gebruik van een va- cuumhijsjuk. De „panelenstraat" - ook geleverd door DMN - maakt deel uit van de inrichting van de hellingloods. Behalve de bouwhelling bevindt zich hierin ook de sectielasvloer. Deze lasvloer is voor zien van stelbalken en wordt met halfportaalkranen bediend. Op de „panelenstraat" worden de volgende handelingen uitge voerd: e automatische aanvoer van vlakke platen BOUWEN BIN 171

Het Zeskant | 1972 | | pagina 11