DE VLAM IN HOOGOVEN 7 Op 28 november 1972, om elf uur, begon Hoogoven 7 met de produktie van bijna 8 miljoen kg ijzer per dag. Ruim twee jaar geleden begon de afd. Nieuwbouw van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken met de bouw van Hoogoven 7. Gusto Staalbouw heeft daaraan een groot aandeel gehad. Onder leiding van de heer W. Kok hebben onze medewerkers bijna twee jaar aan dit project gewerkt. In die tijd is een gigantische hoeveelheid materiaal verwerkt. Niet minder dan 25.000 ton staal, 35.000 m3 beton, 21.500 ton vuurvast metselwerk, 200 km elektrische kabel en 1,8 miljoen montage/bouwuren vormen nu een bijdrage tot het 5% miljoen ton staalplan, dat de Hoogovens in IJmuiden in juni 1968 publi ceerde. De Hoogoven 7 is een gigant. Een „ruwijzermachine" die 200 miljoen gulden heeft gekost, maar die ook 11/2 maal zoveel pro duceert als Hoogoven 6. Het zijn niet alleen scheepsbouwers die vergelijkingen maken om leken een indruk te geven waarover gesproken wordt. De afd. Voorlichting van de Hoogovens gaf ons de volgende inlich tingen: Wanneer de Hoogoven 7 in volle produktie is, dan komt er per uur ongeveer 550.000 kubieke meter Hoogovengas vrij, voldoen de om elk kwartier een 60 meter hoge gashouder te vullen. De ovendoorsnede bedraagt 13 meter; de oppervlakte is groot genoeg om een ééngezinswoning op te bouwen. De ruimte in de oven bedraagt 4180 m3, een getal dat zeker de bouwers van bag- gervaartuigen zal imponeren. De dikte van de vuurvaste bemet- seling varieert van 53 tot 89 cm. De totale hoogte is 113 meter, dat is 3 meter hoger dan de Domtoren in Utrecht. Aan de top van de oven wordt gemiddeld om de IV2 minuut een vulwagen geleegd. Er zijn twee vulwagens, die om beurten door polsdikke kabels langs de 110 meter lange hellende lift naar bo ven en beneden gevoerd worden. Per wagen kan maximaal 55.000 kg omhoog gebracht worden, waarvoor dan slechts 60 seconden nodig zijn. Per minuut wordt een hoeveelheid hete lucht van ruim 1.100°C in de oven geblazen, gelijk aan de inhoud van een flinke sporthal. Om 1000 kg ijzer te maken is ongeveer 430 kg cokes nodig. Dit betekent dat voor Hoogoven 7 per etmaal ruim 120 spoorwa gons elk met een lading van 30.000 kg cokes nodig zijn. Zo werkt Hoogoven 7 De Hoogoveninstallatie bestaat in hoofdzaak uit een oven schacht, de hellende lift, de voorraadbunkers, de windverhitters, de ovenhuizen, de gasreiniging en de granulatieputten. Ijzererts, cokes en kalksteen zijn de voornaamste grondstoffen voor het maken van ruwijzer. Deze grondstoffen worden door een systeem van transportban den vanaf de opslagruimte naar de voorraadbunkers gevoerd. Vandaar brengen vulwagens de grondstoffen langs de hellende lift naar de vulopening in de top van de oven. De hete lucht die voor het verbranden van de cokes nodig is, 1 wordt geleverd door de windmachines. Via de windverhitters wordt de hete lucht met kracht door 38 openingen in de oven ge blazen. Bij het verbranden van de cokes en het smelten van het erts komt een grote hoeveelheid hoogovengas vrij. Dit gas wordt gereinigd en daarna ten dele in andere bedrijfsafdelingen van de Hoogovens voor stookdoeleinden gebruikt. Het in de oven vrijkomende ruwijzer verzamelt zich druppelsge wijs onder in de ovenhaard. Op dit ijzer drijft gesmolten slak. Regelmatig worden het ijzer en de slak via één van de drie af tapgaten afgetapt. De vloeibare massa wordt voor het overgrote deel in de granulatie ruimten met een krachtige waterstraal plot seling afgekoeld waardoor slakzand ontstaat, grondstof voor de fabricage van hoogovencement. Het ruwijzer stroomt door de ijzergoten naar een rijdende men ger, waarmee het vloeibare ijzer naar de staalfabrieken wordt getransporteerd. Voor het regelen van het proces van het ijzermaken wordt ge bruik gemaakt van een computer. Hiermee worden niet alleen de DOORSNEDE HOOGOVEN 7 Het bedieningspaneel van de nieuwe hoogoven klaar voor de produktie (1) In de grote bedieningsruimte kan het hele proces, met behulp van een computer, nauwkeurig worden bijgehouden (2) Een blik vanuit het ovenhuis op de oven. Boven ziet men de hetewind ringleiding met daaronder een deel van de openingen waardoor de eerste vlam werd aangebracht, links beneden ziet men het stop kanon, daarnaast de goot naar één van de drie afsteekgaten (3) Mevrouw Vroege steekt de oven aan (4) Grote belangstelling! (5) 174

Het Zeskant | 1972 | | pagina 14