vaste gegevens verwerkt, maar kan ook een beïnvloeding wor den bewerkstelligd in bepaalde onderdelen van het proces. Een moderne hoogoven kan ongeveer 5 jaren onafgebroken pro duceren, voordat het noodzakelijk wordt de oven te doven voor een grote onderhoudsbeurt, en voor het aanbrengen van een nieuwe vuurvaste bemetseling. Aanblazen van Hoogoven 7 Het proces van het ijzermaken begon op 28 november 1972. In ovenhuis noord waren alle genodigden aanwezig om de plech tigheid bij te wonen. Na de verschillende toespraken werd tot ieders verrassing een voorproefje getoond van de bouwfilm, een gezamenlijke produktie van Hoogovens en Gusto. Zoals Ir. P. N. Jonkers hoofdprojectingenieur van de afdeling Nieuwbouw in zijn toespraak mededeelde had men de hele film willen laten zien, maar de montage daarvan vergt nog enige tijd. Uit het aanwezige filmmateriaal hebben we een 7-minutenfilm kunnen samenstellen, die enige indrukken van de activiteiten hier op de bouwplaats geeft. Meer dan woorden gaf deze korte film de aanwezigen een in zicht van het stuk werk dat tot stand is gebracht en hij oogstte een spontaan applaus van de aanwezigen. Om precies 11 uur verrichtte Mevr. Vroege, echtgenote van de onderdirecteur Produktie van Hoogovens, de handelingen om de oven leven in te blazen. Zij bracht de vlam in één van de 38 openingen onder in de oven. De genodigden werd daarna gevraagd om ook het bordes te be treden om van dichtbij te kunnen zien hoe de Hoogovenploeg de vlam in de andere 37 openingen aanbracht. Eén van de grootste hoogovens ter wereld is begonnen met de produktie van meer dan 7500 ton ruwijzer per dag. 175

Het Zeskant | 1972 | | pagina 15